• 14 Ekim 2022 Cuma 16:22
  • |
  • 14 Ekim 2022 Cuma 16:22

YAZAR

Emre Öztürk

NBA'de sezondan beklentiler

Paylaş

NBA önümüzdeki hafta büyük bir heyecanla başlıyor. İlk hafta ise bizleri geçtiğimiz yılın espri kaynağı olan "Lakers toparlanıyor" ifadesini test etme amaçlı Lakers-GSW maçı bekliyor. Aynı gün Doğu'da da lider adayı iki takım, Celtics ve 76ers karşı karşıya gelecekler.

REKABET KIZGIN

Doğu Konferansı'nda Boston Celtics dört başı mamur halde en iyi hücum ve savunma yapan, en iyi rotasyona sahip takım olarak bu yıl da Atlantik yakasının favorisi. Celtics'in aklında ise konferansta kendisine kafa tutacak olan 76ers, Nets, Raptors ve Bucks gibi konferans liderliğinde zorlayacak rakiplerin varlığı var. Heat de bu denkleme eklendiğinde rekabetin bu yakada çok zor olduğu aşikar. Unutmamak gerekir ki NBA'de 50 maç kazanmak çok zor bir şeydir. Batı'da ise rakamlara göre NBA tarihinin en iyi sezonunu yapmış (2015-16 sezonunda 73 galibiyet ile GSW) bir takımdan bahsedildiğinde rakiplerinin tüylerinin ürpermesi doğal ancak unutulmamalı ki o rekor yılının şampiyonu finallerde bir başka rekor kıran LeBron James'in Cavs'i olmuştu. O tarihten bu yana 3 ayrı takım daha şampiyonluk yaşadı. Daha önce iddia ettiğimiz üzere Giannis, NBA'in yeni titanına, Jokic ise yeni 'Büyük Adamı'na dönüşerek lige Avrupa damgası vurdular. Bu yıl eğer tüm takım sağlığını koruyabilirse Bucks, GSW'nin en büyük rakibi olacaktır ve son yapılan NBA'in genel menajerleri anketinde de menajerlerin yüzde 43'ü bu düşüncede. Celtics'deki sıkı kimya ve rotasyon kolaylığına karşın Bucks'ın Giannis'i deneyimlilerle donatması (S. Ibaka, B. Lopez ve J. Holiday) Doğu Konferansı'nda kimsenin tahmin edemeyeceği bir final kapışmasını da beraberinde getirebilir.

SAKATLIKLAR BELİRLEYİCİ

Sakatlıklar geçen yıl olduğu gibi bu yıl da birçok zirve takım için belirleyici olacak. Geçtiğimiz yıl Celtics'in olduğu kadar, Bucks'ın da başı sakatlıklar dolayısıyla ağrımış ve beklenmeyen sonuçlar doğurmuştu. Bucks'da bu yıl en çok merak edilen ise geçtiğimiz yıl sakatlanan ve takımın başarısındaki görevi mecburen J. Holiday'e yüklenen K. Middleton'in sağlık durumu. Middleton'in sezon boyu oynayabilmesi bu takımın finallerdeki başarısı için kritik öneme sahip.

MVP HAREKET

Henüz lig başlamadı ancak bir oyuncu hep yaptığını yapmak için başlangıcı da beklemeye gerek duymadı. NBA başlar da GSW'nin delisi D. Green durur mu? Yeni sezon hazırlıklarını sürdüren GSW'nin 'tekme tokat dalan' adamı Green idmanda takım arkadaşı J. Poole'a ancak Mike Tyson'in vuracağı türden, öldürmeye teşebbüs girişiminde bir yumruk attı. Yumruğun ardından ise "Videoyu annem görse ne hisseder biliyorum. Çok kusurlu bir insanım!" diyerek özür diledi.

BUNU DA GÖRDÜK

NBA yönetiminin geçen sezonun finalisti Celtics'in koçu Ime Udoka'ya, kulübün bir kadın çalışanıyla yaşadığı yasak ilişki dolayısıyla bir yıl uzaklaştırma vermesi. Kararın takımın geçen yıl gösterdiği olağanüstü başarıya bu yıl nasıl bir etkide bulunacağının kestirilememesi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

27 Ekim 2022 Perşembe

Jokic, GSW'e ‘dur' dedi!

21 Ekim 2022 Cuma

Ve NBA bütün heyecanıyla başladı... GSW şaşırtmadı, Lakers kayıplarda

14 Ekim 2022 Cuma

NBA'de sezondan beklentiler

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Mayıs Modu Açılınca

6.05.2024

Engin Verel

Şampiyonluğa bedel

20.05.2024

Alen Markaryan

FUTBOLSUZLUK BALOSU

21.05.2024

Kenan Karcı

İkisi de şampiyon

20.05.2024

Mustafa Sapmaz

Çocuklar gülüyor

20.05.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Sinan Kaloğlu ile hasbihal

19.05.2024