• 7 Haziran 2017 Çarşamba 02:00
  • |
  • 7 Haziran 2017 Çarşamba 02:00

YAZAR

Emre Öztürk

Planı olmayan takım Cavs

Paylaş

GSW-Cavs finalleri üçüncü perdesinde bu kez Cavs tarafının sıkıntılı yönleri ortaya çıktı. Bir yanda yalnızca 4 top kaybıyla rekor kıran GSW diğer yanda 20 top kayıplı bir Cavs. 31 asistle oynayan GSW ayrıca rakibinden 20 şut daha çok deneme yaptı. Irving yalnız kalınca street ball oynamaya çalıştı. Thompson savunmada Love ise hücumda bekleneni veremedi. GSW'de ise herkes potaya gitti ve boyalı alan domine edildi. 2. maçta da neredeyse aynı tabloyla karşılaştık. J.R. Smith, Cavs oyun planına sadık kalırsa "96 yılı Bulls takımı bile olsalar" yeneceklerini düşünüyor ancak ilk iki maçın Cavs için işleyen bir planı yoktu ve elbette 96 Bulls'u yenemezler! 

İşin psikolojik savaş boyutu da var. Cavs 'underdog' olarak görüldüğü seri için James, Love gibi oyuncular da bunu kabullenir gibi görünüyorlar. İki takımda birbirini öve öve bitiremiyor ki hırs faktörünü iki takımda kuvvetli şekilde kullanmaya çalıştıkları görülüyor. GSW geçtiğimiz yılla aynı 'small ball' oyununu oynuyor. Cavs için bu deneyimlenmiş ve üstesinden gelinmiş bir nokta. Cavs'in bu yıl hem takım olamama hem de Durant faktörünü nasıl durduracaklarını düşünmesi gerek. Şu ana kadar düşünülmediği ortadayken herkes yine James'in sihrini bekleyecek. Tek bir kişinin, oyun planını uygulayamayan bir takımı sürükleyemediğinde ne olduğu ise yukarıda maçın özetinde yazılı.

MVP HAREKET

Final serisinin ilk maçında Kevin Durant'in tüm gece ortaya koyduğu süper yıldız performansını taçlandırdığı an. Maçta 38 sayı bulan Durant ilk çeyrekte köşede üçlük çizgisinde LB.James'e karşı fake üçlük çıkarıp sonrasında rahatça içeri girip attığı smaç. Kırılan play-off rekorları ya da t-double performanslar bir yana Durant'in pozisyonunda James'in fake karşısında dengesinin bozulup yere düşmesi ise Cavs'in o gece takım olarak düştüğü durumun fotoğrafıydı aslında...

BUNU DA GöRDüK

İsmi açıklanmayan bir Cavs oyuncusunun J.McGee'nin finallerde oynayacak kadar akıllı olmadığını söylemesi, Celtics efsanesi P.Pierce'in da Durant'in GSW için oynaması hakkında "dayak yediği zorbaların arasına katıldı" demesi, J.R. Smith'in D.Green'i kastederek "Oyunu kirli oynayacağımızı söylemeyin. Rakibimizde insanları hayalarından tekmeleyen bir adam var" demesi, LB.James'in Los Angeles'taki evine ırkçı graffitiler çizilmesi, Clips'in sahibi S.Ballmer'in "Bir kaç yıldır Lakers'i patakladıkları için takımımla gurur duyuyorum" demesi, final serisi ilk maçına GSW ile uğraşmaya gelen Rihanna'nın maçın sonucuna karşın James için "Farketmez. Kral halen kral!" demesi.

HAFTANIN MACI

GSW-Cavs final serisi ilk maçı! Cavs'in maçın ilk yarısındaki büyük mücadelesi ve James-Irving ikilisinin tüm karşı cevaplarına karşın sahadaki 'komple süper yıldız' K.Durant'in durdurulamaz silahlarına ve takım olarak hareket eden oyun planına yenik düştü. Play-off finali için dinlendirilmiş şampiyon bir takımın süpürülme olasılığı bile utanç verici.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

27 Ekim 2022 Perşembe

Jokic, GSW'e ‘dur' dedi!

21 Ekim 2022 Cuma

Ve NBA bütün heyecanıyla başladı... GSW şaşırtmadı, Lakers kayıplarda

14 Ekim 2022 Cuma

NBA'de sezondan beklentiler

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Geriye gurur kaldı

7.07.2024

Engin Verel

Yüreğinize sağlık

7.07.2024

Alen Markaryan

Bütün 'Temmuz'lara inat...

23.07.2024

Kenan Karcı

Harika Çocuklar

3.07.2024

Mustafa Sapmaz

Mutluluğun resmi

27.06.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Mustafa Erhan Hekimoğlu'na yeni sezonda dikkat!

21.07.2024