• $13,6429
  • €15,3274
  • 793.465
  • 1951.17
7 Aralık 2016 Çarşamba

Kaçak oyunun devri bitiyor

NBA’de artık uzunluk, güç ve alçak post ofans-defanstan feragat edip yerine ufak oyuncuların hız, çeviklik ve üçlüklerine dayanan 'small ball' oyun sisteminin sonu geliyor. 2015'ten bu yana GSW’nin kullandığı sistemde iş artık ‘pivota gerek yok’ noktasına gelmişti ki ligin her şeyi yapabilen yeni uzunları bu fantastik düşüncelerin mantık zeminine oturmasını sağladı. Sir C.Barkley bu tarz için "kaçak oyun" demekte haklı.

UCUBE!..

Bu sistem kendi karşıtını da yaratarak kısa forvetleri gard, uzun forvet ve pivot gibi oynatan ‘hibrit forvetleri’ oluşturdu. K. Durant ile başlayan bu devinime C.Anthony, L.James, A.Davis, K-A.Towns, K.Porzingis, J.Embiid gibi isimler katıldı. En parlayan isim ise 'Yunan Ucubesi' lakaplı G.Antetokounmpo. 2.11 boyundaki Giannis gard hızına, çevikliğine, pivot savunmasına ve bloklarına sahip. PG oynayan pivot/forvet. Sahanın iki ucunda da olağanüstü.

Rakamlar bir yana, C.Anthony’den fazla sayı, B.Griffin’den fazla ribaund, M.Conley’den fazla asist, Kawhi’den fazla top çalma, S.Ibaka’dan fazla blok, S.Curry’den fazla üçlük ortalamalarına sahip dersem resim gözünüzde canlanır. Tüm olumlu hareketlerde ligde ilk 25 içinde ve sadece 21 yaşında. Üçlük çizgisinin gerisinden turnikeye giren, bir sezonda 4 triple double yapan bu ucube önümüzdeki 2 yıl içinde ligin yeni standartlarını belirleyecek isimlerden birisi. Gelişiminin her anı keyifli...

MVP HAREKET

Bulls-Lakers maçı 2. çeyrekte D-Wade’in crossover-reverse spin-turnike ile tüm Lakers takımına bale yapar gibi sayı atması haftanın hareketi. Pistons-Celtics maçında Ish Smith’in 3. çeyrekteki fantastik turnikesi, Westbrook’un Wizards maçı 1. çeyreğinde, L.James’in ise tüm Bulls maçı boyunca elektrik akımına kapılmış performansları, James’in ayrıca Clippers maçında attığı Windmill smaç da unutulmamalı.

BUNU DA GÖRDÜK

GSW’de J.McGee’nin "Aptal olabilirim ama sıkı çalışıyorum" sözü, hakem kararına sinirlenen Rivers'in hakemi dövmeye giderken 5 kişinin Doc'i zor tutması, Blazers yıldızı C.J.McCollum’un "Maça anamıza küfür etmişler, yemek paramızı çalmışlar gibi çıkıyoruz" diyerek motivasyon yöntemini dile getirmesi, D.Green’in tekmeleri 'vücudun doğal hareketi' diye savunması, Denver'li K.Faried'in Rockets maçında alçak postta 4 kez ribaund alıp sayı bulması!

HAFTANIN MAÇI&OLAYI

Cavaliers-Bucks maçı. Bucks’in 118-101 galip geldiği maç boyunca Giannis, Cavaliers savunmasını smaçlara boğdu öyle ki, 2. çeyrekte 3 oyuncuyu geçti, fake attı sonra power smaç attı. Maç oynanırken rakip benchte arkadaşıyla sohbet eden J.R.Smith’in adamı ise gülerek smaca gitti. R.Westbrook’un 10 triple double ile oynaması (üst üste 6 yapıp Jordan’i geçti), GSW’nin savunması yok diyenlere inat D.Green’in savunmada döktürmesi ve Klay Thompson’in Pacers’a 60 sayı atması, Rockets, GSW’yi 132-127 yenerken Harden’in triple-double'ı.

<p> </p>

İlçe belediyelerine tuz yerine kum mu verildi?

Sosyal Medya raporu yayımlandı! Türkiye'de en çok kullanılan uygulama hangisi?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı