• 17 Mayıs 2017 Çarşamba 00:42
  • |
  • 17 Mayıs 2017 Çarşamba 00:42

YAZAR

Emre Öztürk

Başarının yolu temel oyun

Paylaş

Spurs şaşırtmadı. Geçen hafta yazdığımız gibi Rockets'ın 'small ball' oyunu savunma kısmı eksik kalarak Houston ekibini bu noktaya kadar taşıdı ancak oyunun tanrılarının kuralı değişmedi. Yaratıcı oyun, Harden'ı Aldridge ile eşleştirme, sıkı savunma Spurs'e turu getirdi. Temel basketbolu bale yapar gibi oynayan Spurs karşısında Rockets ekibinin hayalet gibi sahada ne yapacağını şaşırması ise oyunun fundamental prensiplerinin denenmiş ve onanmış galibiyet yolu olduğunu bir kez daha gösterdi.

Diğer yandan normal sezonda üç kez karşılaşan GSW-Spurs'de üstünlük 2 galibiyetle Spurs'un. Play-off havası başka ancak Popovich'in Spurs'ı Play-off için inşa edildi. GSW seriyi alacaktır ancak Cavs'ın karşısına çıktığında aldığı yaralar ve hırpalanmalar onları nereye kadar taşır bu tartışmalı ki ilk Spurs maçını evlerinde yalnızca 2 sayı farkla aldılar. Kawhi'nin sakatlığı serinin kaderinde etkili olacak.

PARTİ HAVASI BİTMİYOR

Cavs ise diğer takımların ciddiyetinin aksine maç dışındaki rahat tavırları dikkat çekiyor. Normal sezonda başlarını yiyen bu sonu gelmez parti havası bu hafta da kendini gösterdi. James, Smith ve Irving spor salonunda çalışacaklarına çocuklar gibi dans ediyorlar. Sorunlar görmezden geliniyor ancak finalde 'finallerin adamı' korkularıyla yüzleşmek zorunda kalacak gibi...

MVP HAREKET

Wizards-Celtics maçı son çeyreğinde bitime saniyeler kala J.Wall'ın maçı kazandıran ve seriyi 7. maça taşıyan üçlüğü, Wall ligin en iyi gard ikilisini oluşturan ekürisi B.Beal ile birlikte Celtics'i zorlayan ve yaralayan bir performansa imza attılar. Spurs-Rockets 6. maçında sahada şoklanmış et gibi duran Rockets oyuncularıyla hafiften dalga geçmeye başlayan Spurs'ten D.Murray'in smaç yeltenmesine C.Capela'nin çift elle vurduğu müthiş blok!

BUNU DA GÖRDÜK

Ligin en çirkef oyuncusu GSW'li D.Green'in, Celtics oyuncusu K.Olynyk için "Çirkef oyuncu" demesi, I.Thomas'in arkadaşını savunması ve Green'in bu kez de "Siz önce önünüzdeki seriyi geçmeye bakın" diyerek sonunda yapacağını yapması, Kobe'nin, I.Thomas'a yardımcı olması hakkında "Benden yardım isteme cesaretini gösterdi aynen benim bir zamanlar M.Jordan'dan yardım istemem gibi" demesi, Celtics ekibinin Wizards 6. maçına cenaze töreni manasında siyah kiyafetlerle gelip yenilmesi.

HAFTANIN MAÇI

Spurs-Rockets 5. maçı! Manu Ginobili 40'ına girecek ve yıllardır yapmadığını yapıp smaç attı, son dakika topunda Harden'ı resmen kitledi ve maçta t-double yapan Harden üçlüğe zıpladığında havada topu elinden aldı, uzatma topunda deneyimini konuşturup sayı getirdi. Kawhi sakatlandı ama cesaret gösterip oyuna uzatmalara kadar devam etti. Son çeyrekte iki takımın da yürüyecek hali kalmamıştı. Uzatmalara kalan maçta sahneye Spurs'den D.Green çıktı ve Spurs 110-107 skorla maçı alan taraf oldu. Bizler yalnızca bu yıl play-off'ların en iyi maçını değil müthiş bir kahramanlık hikayesini de izledik.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

27 Ekim 2022 Perşembe

Jokic, GSW'e ‘dur' dedi!

21 Ekim 2022 Cuma

Ve NBA bütün heyecanıyla başladı... GSW şaşırtmadı, Lakers kayıplarda

14 Ekim 2022 Cuma

NBA'de sezondan beklentiler

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Geriye gurur kaldı

7.07.2024

Engin Verel

Yüreğinize sağlık

7.07.2024

Alen Markaryan

Bütün 'Temmuz'lara inat...

23.07.2024

Kenan Karcı

Harika Çocuklar

3.07.2024

Mustafa Sapmaz

Mutluluğun resmi

27.06.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Mustafa Erhan Hekimoğlu'na yeni sezonda dikkat!

21.07.2024