<
  • 13 Ocak 2022 Perşembe 13:41
  • |
  • Son Güncelleme:

Ahmet Nur Çebi yeni teknik direktör ve sportif direktörü duyurdu! Başkan adaylığı sözleri

Ahmet Nur Çebi yeni teknik direktör ve sportif direktörü duyurdu! Başkan adaylığı sözleri

Paylaş

Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, teknik direktörlük görevine Önder Karaveli'yi getirdiklerini açıkladı. Öte yandan başkan Çebi, Ceyhun Kazancı'nın sportif direktör olarak göreve başladığını belirtti. Ahmet Nur Çebi mayıs ayında yapılacak seçimde de aday olduğunu dile getirdi.

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Vodafone Park'ta basın mensuplarıyla bir araya gelerek takımın yeni teknik direktörü açıkladı. Sergen Yalçın ile yolların ayrılmasının ardından geçici olarak takımın başında yer alan Önder Karaveli, Beşiktaş'ın yeni teknik direktörü olarak görev başladığı belirtti. Çebi ayrıca Ceyhun Kazancı'nın sportif direktör olarak göreve başladığını duyurdu. Ahmet Nur Çebi mayıs ayında yapılacak seçimde başkan adayı olacağını da dile getirdi.

Ahmet Nur Çebi'nin açıklamaları şöyle:

"Vefat eden değerli sporcumuz Ahmet Çalık, rahmetli nur içinde yatsın. Mekanı cennet olsun. Ailesine sabırlar diliyorum.

Önder Karaveli teknik direktörümüzdür... Günlerdir Beşiktaş'ın hocası Önder Karaveli diyorum ama sürekli, 'Beşiktaş'ın hocası kim olacak?' şeklinde soru soruyorlar. Bu sorulara artık bir son verin, rica ediyorum. Teknik direktörümüz Önder Karaveli'dir.

Ceyhun Kazancı sportif direktörümüz oldu. Kendisine çok güveniyorum. Kendisi Galatasaray Lisesi mezunu. Elbette bir liseden mezun olacaktı. Galatasaray Lisesi'nde okuyup Beşiktaşlı kalabilmek zordur. Başardığın için teşekkür ediyorum. Bu eleştiriler gereksiz.

Mayıs ayında aday olmaya devam edeceğim. Genel kurulun önüne çıkacağım. Yaptıklarımın hesabını vereceğim. Başkanlığa adayım. Mutlu olabileceğim tek şey lütfen bu Beşiktaş'a aday olmak isteyenler aday olsun. Kıymetli ve değerlidir. 5'i 1 yere gelip aday olmasınlar. Her biri tek tek aday olsunlar. Söylentiler var, bırakacak diye. Evet yoruldum ama aday olacağım. Karşıma herkesin aday olmasını istiyorum. Bunlar bana gurur verir. Tek aday olursam kendimi eksik hissedeceğim, Beşiktaş adına üzülürüm.

Beşiktaş'ta yapacak çok işim var. 2.5 yıl ağır temizlik yaptım. Bu saatten sonra proje uygulama zamanı. Beşiktaş'ın menfaati için proje uygulamaya devam edeceğim. Yönetimde tek tük ufak tefek değişiklik olabilir.

Önder Karaveli'nin açıklamaları şöyle:

Ahmet Çalık'ı duyduktan sonra değerli arkadaşım İlhan Palut hocamı aradım. Hocam telefonu açamadı, açamadığı için o kadar mutlu oldum ki çünkü ne söyleyeceğimi bilmiyordum. Akşam üzeri konuştuk, aynı cümleleri ona da söyledim. 'Hocam ne söyleyeceğimi bilemiyorum, acımı ailesiyle paylaşmanızı istiyorum' dedim. Hepimizin çocukları var. Çok zor bir sınav, ailesi için çok zor bir sınav. Ahmet Çalık'ı Gençlerbirliği'nden, genç milli takımlardan beri izliyorum, takip ediyordum. Üzüntüm biraz daha fazla oldu. Ailesine sabırlar diliyorum. Konuştukça bu konu, beni başka yere götürür.

Geçen sene yaz tatilinde, İskenderun'da çok sevdiğim bir oyuncumu ziyaret etmiştim. 2-3 gün orada konuştuğum biri, ayrılacağım gün 'Önder Hocam, bence siz Türk futbolunun terli formasısınız' demiştim. Duyduğum anda beni acayip hale soktu, çok etkiledi. Onun bu inancı, bende de başka bir inanç oluşturdu. Benimkisi Türk futbolu, Türk gençleri için adanmış bir hayattı. Bundan vazgeçmedim, vazgeçmem. Beni bugünlere getiren, bana futbolculuk şansı veren, antrenör olma şansını tanıyan Beşiktaş için de adanmış hayatım var. Bunu söylemekten gurur, onur duyuyorum. Beni bu hale Beşiktaş öz kaynak düzeni getirdi.

Adını ne koyarsanız koyun, adı Beşiktaş öz kaynak düzenidir. Nefes aldığım sürece adı da Beşiktaş öz kaynak düzeni olarak devam edecektir. 1975 yılında Serpil Hamdi Tüzün hocanın kurduğu, geliştirdiği, beraber çalıştığı hocalarla büyüttüğü Beşiktaş öz kaynak düzeninin yetiştirdiği biri olarak gurur duyuyorum.

Bu sene Azerbaycan'da çalışırken Mehmet Ekşi hocamla konuştum. Başkanımızın toplantısından sonra bana ulaşıp size güveniyorum demişti. Beraber çalışma sözünü vermiştim. Türkiye'ye dönünce Beşiktaş'a dönme sözü vermiştim. Döndüğümde de sözümü tuttum. Başka şeyler olmasına rağmen Beşiktaş öz kaynak düzeninde çalışmaya devam ettim.

Daha önce de söyledim, Beşiktaş U19 takımı, A takıma en yakın takım olduğu için, o takımın başında bana görev veren, bana inanan Sergen Yalçın hocamdır. Görevde olduğu sürece bize her konuda son derece yardımcı ve destekçi oldu. Ona teşekkür ediyorum.

Onunla aynı sahadaydım Şeref Stadı'nda başlayan, Fulya'da devam eden süreçte. Onunla aynı sahada olmak büyük keyifti. Ülkenin üzerinde bir oyuncuydu. Dünya üzerinde görmediğim tarzda biriydi. Onunla çalışmak da keyifliydi.

Ben Beşiktaş'a 10 yaşında, Şeref Stadı'nda 1984'te başladım. Oradaki Beşiktaş'ı da yaşadım, sahip olduklarını da, olmadıklarını da. A takım soyunma odası saray odalarından biriydi. Sarayın odasına girdiğimde neredeyse nefesim kesilecekti heyecandan. Başka bir ortamdı. Bizim altyapıdaki soyunma odamızdan daha farklı bir odaydı o saraydaki oda.

A takıma geçişte oyuncunun karşılaştığı zorlukları kimse konuşmuyordu. Benden daha iyi, altyapılarda o kadar çok hoca var ki... Beşiktaş en başarılı dönemlerini PAF takımdan oyuncular çıkardığı zaman yaşamıştır. Bugün Beşiktaş için bir milattır. Genç oyuncularıyla, onların mücadeleleriyle çok büyük işler yapacağız.

Genç oyuncu diye bir şey yoktur. Oyuncular vardır. Emirhan İlkhan'la ilgili bir şeyler de söylemek istiyorum. Emirhan konusunda en az emek bana aittir. Onunla 5 aydır çalışıyorum. Onunla bunca yıl çalışan antrenörlerin emeği daha büyüktür.

Sadece bir insan üstüne almaya çalışmasın lütfen. Sadece antrenörlerin mi? Malzemecinin de aşçının da emeği vardır. Benim yaptığım şey, Emirhan İlkhan'a güvenmek. Ben sadece Beşiktaş'ın gençlerine değil, Türkiye'nin gençlerine güveniyorum.

Hata yapacak bu gençler. İçimizde hatasız insan var mı? Ben 47 yaşıma gelene kadar çok hata yaptım. Ancak onlardan isteğim yeni hatalar yapmaları. Lütfen farklı hatalar yapın diyorum.

Bu görev bana verildiği günden beri, bir an bile yarın ne olacak diye düşünmedim. Bir kere bile acaba bu maçı kazanırsak ne olur, kaybedersek ne olur diye düşünmedim. Bana emanet edilen şey beni çok zorlayacaktı, çünkü çok sevdiğim bir şey emanet edildi. Beşiktaş'ı pamuklara sarsam yeri olmaz, yeri dolmaz. Bunun ağırlığı, sorumluluğuyla, heyecanıyla hep iyi şeyler yapmaya çalıştık. Bütün yaşananlarda sadece ben yoktum, fazla benim adım söylendi. U19'dan benle beraber gelen o kadar çok hocalar oldu ki...

Ben büyük ekibin sadece bir parçasıyım. Bunu tüm kalbimle söylüyorum. Kendi içimde çok değerli bir parçasıyım. Hangi görevde olursam olayım. Sizler beni nereye koymak isterseniz oraya koyabilirsiniz. Bu size kalmış. Benim birinci kimliğim, Beşiktaş taraftarlığıdır. Tribünde şarkılar, besteler söylediğimiz günleri özlüyorum. Bu kadar çok sorumluluğu olmayan bir şeydi o. İnşallah o günleri bir daha yaşarım. Akademiler ile a takım arasında bir köprü vardır. O köprüde bu ülkede tıkanıklık var. Benim talip olduğum şey, o tıkanıklığı gidermek. Bunu yapabilecek bilgiye, birikime, donanıma da sahibim. 2000 yılından beri antrenörlük yapıyorum. O kadar çok şey yaşadım ki bu tıkanıklık ile ilgili. 1984 yılından beri futbolun içindeyim. Yaşadığım her şey beni bugüne getirdi.

Benim Beşiktaş'ta görevim ne olursa olsun Beşiktaş ile gönül bağım hiç bitmeyecek. Beşiktaş için değerli görevler yapmaya her zaman aday olacağım. Kendimi Beşiktaş'a ve Türkiye'nin gençlerine adamaya devam edeceğim. Bu hiç değişmeyecek.

Bir anda 8-10 oyuncuyu A takıma kanalize edilemezsiniz. Emirhan, U19'da benim içimi çok doldurmuştu birçok yaptığıyla. Tam olarak hazır mıydı, değil miydi? Yüzme öğrenirken atarsınız ya denizin içine, yüzüyor mu, yüzmüyor mu ortaya çıkar. Yüzemiyorsa bırakmazsanız orada, tutup kolundan çıkarırsınız. Biz belki Emirhan'ı okyanusa attık ama yüzeceğini gösterdi."

Ceyhun Kazancı'nın açıklamaları:

"22 yıllık bir Beşiktaş kongre üyesiyim. Tribünlerden geldim. Futbolla ilintim çok farklı mertebelerde oldu. Menajerlik, pazarlama, satış, stadyum. Bir kulübün gelir elde ettiği tüm bölümlerde bulundum. Birçok kulübü tanıdım. Türk futbolunda sorunları birebir gören ve analiz eden biriyim. Geldiğimiz noktada işin teknik tarafı bizim haddimize değil. İşin taktik tarafına bakmak haddimiz değil. Önemli olan hocamızın, oyuncularımızın, kulübümüzün futbol tarafının en sağlıklı şekilde yürüyeceği yapıyı oluşturabilmek.

Başlangıcı söylenmiş ama devamı getirilmemiş, birçok kulüpte yaşanmış bir proje bu. Tesisleşme önemli bir adım.

Oyuncu yetişiyor Türkiye'de, oyuncu var. Önemli olan nokta oyunculara doğru yolu doğru zamanda açmak. Gelişimlerini hem saha içi hem saha dışı en doğru şekilde yönetebilmek. Çok fazla yıldız geldi, çok fazla yıldız geçti. Pazar günü Emirhan İlkhan'la tanıştı Türk futbol camiası. Önemli olan onu kariyerinin sonuna kadar hep orada tutabilmek, kaybolan bir yıldız haline getirmemek.

Altyapıdan çıkan her oyuncu Beşiktaş'ta oynayacak diye bir şey yok. Ancak önemli olan nokta olabilecek oyunculara doğru emeği doğru şekilde vermek.

Uzun süredir Önder hocamızla tartıştığımız projemiz, altyapı koordinasyon projesinin ana fikri, altyapıdan çıkan oyuncuların doğru entegrasyonu. Tesadüfen değil, yetenek kırıntısı olan her oyuncuyu A takıma kazandırmak. Bu, bir günde olacak şey değil.

U19 takımımızı biraz ayrı tutacağız. Altyapılardan oraya geçiş kıdemle gelinmeyecek. Beşiktaş U19 takımında oynamak kolay değil. Ön elemeden geçmeli. A takıma geçmek için de ayrı bir sınavdan geçmeli. Her oyuncuyla alakalı 5 senelik kariyer planı yapmamız gerekiyor.

Önder hocamız, bu büyük projemizde her daim işin merkezinde olacak.

Türkiye'de kulüplerin ekonomik durumları malum. Üreten, geliştiren, onlara yol açan, Avrupa'nın önemli kulüplerine ve liglerine bu oyuncuları pazarlayan, onlar gittiği anda sonrasında o oyuncuların yerine en doğru oyuncuları getirecek oyuncular çıkaran bir sistem geliştirmemiz gerekiyor. Birkaç yıldız yetiştirirsiniz ama gönderdiğinizde arkadan gelecek oyuncunun hazırlığını yapmalısınız. Bu bir çark.

Sadece altyapı projesi değil yapıyor olduğumuz şeyler. Atletik performans departmanını kuruyoruz. Bu departman, her daim bizimle olacak. Oyuncu izlerken sadece göz değil, işin analiz ve istatistik kısmını göz ardı etmemiz mümkün değil. Bu sistemi de yürürlüğe sokuyor olacağız. Beşiktaş'ın sokağa atılacak tek bir kuruşu yok."

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bonservisine 14,5 milyon euro ödenmişti! O artık Galatasaray'da
Bonservisine 14,5 milyon euro ödenmişti! O artık Galatasaray'da

Bonservisine 14,5 milyon euro ödenmişti! O artık Galatasaray'da

Yunus Akgün'ün aklı Galatasaray'da
Yunus Akgün'ün aklı Galatasaray'da

Yunus Akgün'ün aklı Galatasaray'da

Galatasaray'a sürpriz teklif! Christian Luyindama'ya talip çıktı
Galatasaray'a sürpriz teklif! Christian Luyindama'ya talip çıktı

Galatasaray'a sürpriz teklif! Christian Luyindama'ya talip çıktı

SPOR GÜNDEMİ

Henry Onyekuru derbisi! Yeniden Galatasaray derken...
Henry Onyekuru derbisi! Yeniden Galatasaray derken...

Henry Onyekuru derbisi! Yeniden Galatasaray derken...

Yunan basını, Olympiakos forması giyen Henry Onyekuru için Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray'ın devreye girdiğini yazdı. Olympiakos, Henry Onyekuru'yu 5 milyon euronun altında bir rakama bırakmak istemiyor.

Bayern Münih'ten TFF 1. Lig'e
Bayern Münih'ten TFF 1. Lig'e

Bayern Münih'ten TFF 1. Lig'e

Daha önce Bayern Münih forması da giyen Sinan Kurt, Boluspor'un yolunu tutuyor. Boluspor, 25 yaşındaki sol kanat oyuncusu Sinan Kurt'u denemeye aldı.

Sacha Boey'den milli takım kararı
Sacha Boey'den milli takım kararı

Sacha Boey'den milli takım kararı

Kamerun basını Fransız vatandaşlığı bulunan Sacha Boey'in, milli takım tercihini Kamerun milli Takımı'ndan yana kullandığını bildirdi.

Beşiktaş derken... Cenk Tosun'un yeni durağı belli oluyor
Beşiktaş derken... Cenk Tosun'un yeni durağı belli oluyor

Beşiktaş derken... Cenk Tosun'un yeni durağı belli oluyor

Adı Beşiktaş'la anılan Cenk ile Hollanda ekibi PSV ilgileniyor. 30 yaşındaki oyuncu ise henüz net kararını vermedi.

Beşiktaş başını taşlara vuruyor
Beşiktaş başını taşlara vuruyor

Beşiktaş başını taşlara vuruyor

Beşiktaş'ta Vincent Aboubakar pişmanlığı yaşanıyor. Geride bıraktığımız sezonda 1 maç daha forma giymesi halinde sözleşmesinin 2 yıllık uzama durumu bulunan Aboubakar, yönetimle yaptığı ücret pazarlıklarından sonuç alamayınca son 10 maçta forma giymemiş ve Siyah-Beyazlılardan ayrılmıştı.

Trabzonspor'da olan Abdülkadir Ömür'e oldu!
Trabzonspor'da olan Abdülkadir Ömür'e oldu!

Trabzonspor'da olan Abdülkadir Ömür'e oldu!

Trabzonspor'da kadroya yeni isimlerin katılması şampiyonluk yolunda avantaj sağlasa da, takımdaki oyuncular için kırmızı alarm anlamına geldi. Bu sıkıntıyı yaşayan isimlerden birisi de Abdülkadir Ömür oldu. Edin Visca sonrası Abdülkadir Ömür'ün pabucu dama atıldı...