• 11 Ağustos 2018 Cumartesi 02:00
  • |
  • 11 Ağustos 2018 Cumartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yara sardılar!..

Paylaş

Galatasaray Süper Kupa yarasını çok da iyi oynamadığı ancak sonuca gitmeyi bildiği Ankara deplasmanı galibiyeti sarmasını bildi.

Bireysel beceriye dayanan, düzeni az, doğaçlaması bol bir oyun izledik.

Fatih Terim’in kurduğu on bir Süper Kupa maçı sonrasında dişlerini sıkarak konuştuğu basın toplantısının yansımasıydı. Gazetelerde maç günü çıkan tüm muhtemel on birleri taca çıkardı. Sağ bekte Mariano’nun başlaması, sakatlığı nedeniyle oyanayamaz denilen Nagatomo’nun sahada olması da sürprizdi. En büyük sürpriz ise Gomis, Belhanda ve Feghouli’nin üçünün birden on bir başlamamasıydı.

Böylelikle Fatih Hoca’nın Akhisar maçı sonrasında isim vermeden eleştirdiği, kendi söylediklerini yapmaktansa kafasına göre oynayan futbolcuların kimler olduğu da ortaya çıkmış oldu.

Skordan bağımsız on birde olmayan bu oyunculardan Gomis ile ilgili fikrimi söyleyeyim. Nasıl fındıksız fırın sütlaç olmazsa Galatasaray da Gomis’siz olmaz!

Daha çok koşu özellikli, ikili mücadelelerden çekinmeyecek futbolcular tercih edilmiş; oynatılmayanlara mesaj verilmiş. Fakat bu kadro operasyonu ile sahaya dizilenler lige yeni çıkmış Ankaragücü karşısında son şampiyon olduğunu hissetiren bir oyunu da ortaya koymadı.

Galatasaraylı futbolcular yerleşik Ankaragücü savunmasına karşı, rakip alana kalabalık olarak yerleşse de duran toplar dışında gol atabilecek bir organizasyon içerisinde görünmedi.

Geriye düştüğü maçta bir korner bir de rakibin kendi kalesine attığı golle geri dönmek şanstı.

Kanatlarda Rodrigues ve Onyekuru, forvette Eren ve onun hemen arkasındaki Sinan Gümüş daha çok geniş alan aradılar. Set oyununda etkisiz kaldılar. Orta saha merkesinde Fernando ve Donk gibi benzer özellikli oyuncuların olması da oyunun akıcılığını olumsuz etkiledi.

Galatasaray’da fizik kondisyonu ve konsantrasyonunu artırması gereken futbolcuları var; orta saha ve stoperde transfere de ihtiyacı var. Bunlardan dolayı istenen futbol ortaya çıkmıyor olabilir. Ancak tüm bu eksiklerin yanı sıra Galatasaray’ın acil şekilde saha içi düzene ve organizasyona da ihtiyacı var.

Akhisar maçında Manu, dün de El Kabir’in defans arkasına koşusu bile Galatasaray’ın saha içi yerleşiminin arızaya uğramasına yetti. Bunun oyuncuların hazır olmaması veya transferin yapılmaması ile de pek alakası yok.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

15 Mart 2020 Pazar

Bir Fenerbahçe klasiği

09 Mart 2020 Pazartesi

Kayıp puan güçlü oyun

01 Mart 2020 Pazar

Doğrular ve iflas

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Bu kadarmış

16.03.2020

Alen Markaryan

Sen yedi yıldızlı villanda...

03.06.2020

Kenan Karcı

Son karar: 2 milyon euro

11.01.2020

Mustafa Sapmaz

Bir Fenerbahçe klasiği

15.03.2020

Gürkan Ata

İçten içe sevindiler!

16.03.2020