• $ 5,8104
  • € 6,6234
  • 264.223
  • 95.182
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Strateji kazandı

Artık bu maçların pardonu yok. Değil mağlubiyet, beraberlik bile dönüşü olmayan yola sokar, hedeflerinden uzağa atar. Haliyle maçların önemine binaen, stresin de tavanı zorladığı dönemlerdeyiz. Sakin kalabilmek, akıldan ve sistemden uzaklaşmadan mücadele vermek çok zor. Ve elbette bunları yapabilmek için oturmuş bir takım ve sistem gerekiyor. Dişlileri tıkır tıkır işleyen bir çarka dönüşmüşseniz eğer, fazla endişe etmenize gerek yok. Fenerbahçe de son dönemde bu özelliği kazanmaya başlamış bir takım olmanın avantajıyla mücadele ediyor. Ancak karşısındaki Kasımpaşa’nın da benzer özelliklere sahip, takım kalitesi yüksek bir disipline kavuştuğunu hatırlatmak gerekir.

İşte bu nedenle dün Fenerbahçe, ‘Kötü’ dediğimiz Dirar’ın yokluğunu bile aradı ilk dakikalarda. Onun yerine gelen Alper’in işleyen çarka uyum sağlaması zaman aldı. Biraz da Aatif’ın savunmaya beklenen desteği sağlamaması nedeniyle Kasımpaşa, Hasan Ali’nin kanadını bir ara kalbura çevirdi. Neyse ki her sızıntıya kaynak yapan Mehmet Topal ve Souza vardı ve onların kapattığı açıklar yüzünden Kasımpaşa ilk yarıda bir yan orta haricinde net fırsat bulamadı.

Baştan da söylediğim gibi böyle maçları kazanacaksan, sinekten yağ çıkartman gerekiyor. Çünkü disiplinli takımlara karşı fazla gol şansı bulmak için öne geçip, rakibini sistem dışına çıkmaya zorlamalısın. Fenerbahçe’de dün bu işleri çok iyi yapan Giuliano’nun yarattığı fark, bu avantajı da beraberinde getirdi. Hasan Ali’nin önüne yuvarladığı topun, şiddeti, açısı tam da sıfıra inip, kale önüne kesilecek kıvamdaydı. Hasan Ali de bunu yaptı, Souza’ya ayak içiyle dokunmak kaldı.

İkinci yarıda her şey Fenerbahçe’nin istediği gibi olmaya başlamıştı. Ancak bir savunma hatasından Skrtel’in kendi kalesine attığı gol, kozları Kasımpaşa’ya verdi.

Fenerbahçe’nin burada çok büyük bir şansı vardı. Vitrin maçı olan Fenerbahçe karşısında Kasımpaşa’nın forvetleri ve özellikle Trezeguet, takımı unutup tek başına ‘Kahraman’ olmaya çalışınca, Fenerbahçe geriye düşmekten kurtuldu.

Bu durumu gören Aykut Kocaman, geriye düşmeden bir şeyler yapması gerektiğini görüp Valbuena ve Janssen hamlesiyle risk aldı. Elbette Kocaman da ‘Şapkadan tavşan çıkartan’ Şener’in böyle bir vuruş yapacağını beklemiyordu. Belki de Kocaman’ın sezon başından beri şikayet ettiği ‘Şanssızlığa’ bir isyandı Şener’in ağlara giden vuruşu.

Fenerbahçe bu zor maçtan istediğini aldı. Şimdi ellerini semaya açıp, Galatasaray-Beşiktaş derbisinde iki rakibinin de puan kaybetmesi için dua edecek.

Engin Verel Diğer Yazıları

Kaptanlar

22.04.2018

Soru‘yorum’!

21.04.2018

<p>Uluçoban, 'Edirne Lavanta Tarla Günleri'ne katılmak için geldiği kentte, AA muhabirine, Türkiye´d

'Kıraç Arazilere Buğday Yerine Lavanta Ekin' Önerisi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Öğrenci evinde başladılar siparişlere yetişemiyorlar

Görebileceğiniz en ilginç saç stilleri