• 07 Nisan 2019 Pazar 08:00
  • |
  • 07 Nisan 2019 Pazar 08:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Sakin ve kararlı

Paylaş

Tek taraflı bir oyun oldu. Galatasaray gol atmak için tüm gücüyle saldırdı, Malatyaspor sadece gol yememek için savundu. Asla topu kullanmak gibi bir dertleri yoktu. Özellikle ilk yarı. Bu bir strateji olabilir. Ancak hassas bir oranı vardır. Kaçırdınız mı, tadı bozuk yemeğe benzer. Malatyaspor ilk yarı yemeğin altını yaktı.

Elbette maçın tamamen Malatyaspor sahasında oynanmasında,

Galatasaray’ın topu kaptırdıktan sonra çok çabuk geri kazanması önemli bir etkendi. Rakibine kalelerine yaklaşma fırsatı vermediler. İlk 45 dakikada Galatasaray rakip ceza sahasında 25 kez topla buluşurken, Malatyaspor sadece 5 kez başarabildi.

Bu rakamlar, pozisyon üstünlüğü getirmese de uzatma dakikalarında bir gol kazandırdı.

Alan bırakmayan Malatyaspor karşısında, dar alanda bireysel yeteneklerin gösterileceği hareketlilik gerekliydi. Feghouli ve Belhanda bu yönde takım arkadaşlarından iyilerdi.

Malatyaspor doğal olarak ikinci yarı strateji değiştirdi. Gol atma niyetiyle daha fazla hücuma çıkmak istedi. Bu oyun planında bıraktıkları boşlukları Emre Akbaba, Linnes, Mariano ve Onyekuru iyi değerlendirdi. Çalım, ikiye bir ve defans arkasına koşularla gol adına tehditkar oldular. Emre Akbaba’nın golüyle de maçı fiilen bitirdiler.

Erol Bulut iyi takım savunması yaptıran bir hoca. Ancak dün akşamki oyuna takım savunması demek doğru olmaz. İngilizlerin tabiriyle kalenin önüne otobüsü park etti. Galatasaray’ı savunma yaparak yenemezsiniz. Hücum edebilen takımlar Galatasaray’a karşı kazandılar ya da kaybetmediler. Erol Hocanın rakip analizini yanlış yaptığı ortada.

Galatasaraylı oyuncuların dün gece en büyük artısı soğukkanlı olmasıydı. Elbette skor 2-0’ken Marcao’nun kart gördüğü pozisyon hariç! Dört gün önce gerilimli bir karşılaşmadan çıktılar. Kupada iç saha avantajını kullanamadılar. Kötü oynadılar. Ve bunun ardından aynı rakibe karşı telafi si olmayan bir maça çıktılar. Pek çok takımın eli ayağı dolaşır, sinirlerine hakim olamayabilirdi. Galatasaraylı futbolcular tam da olması gerektiği gibi sakin ama kararlı oynadı.

Bu tavır, kazanılan 3 puandan daha değerli. Elbette gelecek haftalara yansıtabilirlerse…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

15 Mart 2020 Pazar

Bir Fenerbahçe klasiği

09 Mart 2020 Pazartesi

Kayıp puan güçlü oyun

01 Mart 2020 Pazar

Doğrular ve iflas

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Bu kadarmış

16.03.2020

Alen Markaryan

Orta Sahaya 'Sergen' diyeceğim...

27.05.2020

Kenan Karcı

Son karar: 2 milyon euro

11.01.2020

Mustafa Sapmaz

Bir Fenerbahçe klasiği

15.03.2020

Gürkan Ata

İçten içe sevindiler!

16.03.2020