• 27 Ağustos 2018 Pazartesi 01:03
  • |
  • 27 Ağustos 2018 Pazartesi 01:03

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Sabırla oynamalıydı

Paylaş

Beşiktaş, Barcelona gibi başladığı maçın ilk yarısını kalesinde üç gol görerek kapattı. Oynanan futbolu tabelayla kıyasladığınızda son yıllardaki en büyük sürpriz bu olabilir.

Şenol Güneş, erken bir Tolgay-Gökhan değişikliği ile Adriano’yu sol beke, Caner’i sol açığa, Babel’i Negredo’nun yanına çekerek maçı bir orta açma yarışına çevirdi.

Antalya skor 0-0’ken Beşiktaş’ı uzun topa zorladı. Yakaladıkları toplarla hızlı çıkarak, Beşiktaş’ın zaafından üç gol buldu.

Üç maçtır üst üste deplasmanlarda oynayan Beşiktaş’ı, belki de en rahat oynayacağı maçta yediği bu şok gollerle mental olarak en zorlandığı maçı oynamak zorunda bıraktı.

Şenol Güneş’in “Ben Beşiktaş’ım” diyerek yaptığı, orta sahada savunmacı sayısını azaltıp hücumcu sayısını artırması, cesur hareketti. Bu artıydı. Fakat bu oyun, geride ceza sahasına yerleşen Antalyasporlu oyuncuların işine gelen şişirme ortalara döndü. Bu eksiydi.

Beşiktaş’ta kaliteli orta yapan isimlerinin olduğunu bir kez daha gördük. Ancak aynı kalitede ortalara kafa vuracak isimlerinin olmadığını bir kez daha gördük. Negredo ve sonradan yanına yerleşen Larin ceza sahası içindeki kalabalığın arasında kayboldu. En iyi kafa topuna çıkan Pepe’ydi. Gol attı. Dahası o topları indirip pozisyon yarattı.

Tehlike yarattıkları anlarda da Boffin’e takıldılar.

Birçok Beşiktaş taraftarı oynanan mücadeleci oyundan, takımın maçı alma isteğinden ve girilen  pozisyonlardan mutludur.

Fakat kendi düzenlerinden çıkarak yüksek ortalarla oynadıkları bu oyun yerine, ceza sahasına pasla girerek oynasalar skor üretmekte daha becerili olacaklarını düşünüyorum. 

Maçı bitiren on birin orta sahasında Adriano ve Oğuzhan ikilisi vardı. Bu takdir edilecek, alınan doğru bir risk. Fakat Beşiktaş sistemini bozmadan sabırla oynamalıydı. Maç yorgunluğu ile birleşince skoru dengelemeleri mümkün olmadı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

15 Mart 2020 Pazar

Bir Fenerbahçe klasiği

09 Mart 2020 Pazartesi

Kayıp puan güçlü oyun

01 Mart 2020 Pazar

Doğrular ve iflas

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Bu kadarmış

16.03.2020

Alen Markaryan

Orta Sahaya 'Sergen' diyeceğim...

27.05.2020

Kenan Karcı

Son karar: 2 milyon euro

11.01.2020

Mustafa Sapmaz

Bir Fenerbahçe klasiği

15.03.2020

Gürkan Ata

İçten içe sevindiler!

16.03.2020