• 02 Eylül 2018 Pazar 02:00
  • |
  • 02 Eylül 2018 Pazar 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Planlar alt üst

Paylaş

Galatasaray’a kötü oynadığı ilk iki haftayı kazandıran, temaslı oynamasıydı. Rakiplerini kaleye kolay getirmemişlerdi. Üstüne rakiplerinin hücum agresifliği yetersizdi. Bu iki unsur maçları kazandırmıştı. Üç haftadaki oyuna bakarak kurulan on bir, Trabzonspor’un deparlı ve öne doğru giden on birinin temastan kaçınmamasıyla sürklase oldu.

Ünal Karaman birbirine yakın oynayan dört defans, dört orta saha bloğunun önüne Yusuf ve Rodellaga’yı yerleştirerek Galatasaray orta sahasını pas yapmakta çaresiz bıraktı. Rakibine yakın ve baskılı oynayarak kazandıkları topları hücumda dikine paslarla kullanarak hem üç gol buldu hem de pozisyon üstüne pozisyon yakaladı.

Sağda Olcay, solda Nwakaeme kanatlarını harika kullandılar. Mariano ve Nagatomo’nun üzerine gidip Galatasaray’ı savunmada dağınıklığa ittiler. Erken gol Galatasaray’da taktik disiplini yerle bir etti.

Maicon ve Ahmet’ten oluşan defans göbeği, orta sahada özellikle Onazi’nin liderliği ile kazanılan toplarda, Trabzonsporlu hücum oyuncuları karşısında çok yavaş kaldı. Transferde ilk hamle yapılması gereken bölgenin defosu ortaya çıktı.

Belhanda’nın yaptığı büyük sorumsuzluk. Top Trabzonspor’dayken zaten yumuşak kalan orta saha, onun kırmızı kart görmesinden sonra işlemez oldu. Performansınız kötü olabilir, anlaşılır, ancak profesyonelliğinin bu kadar kötü olmasının anlayışla karşılanacak hali yoktur.

Galatasaray’ın en önemli özelliği beklerini hücuma çıkarıp, hücumda kalabalık kalması, dönen topları kazanarak hücum sürekliliği yakalamasıydı. Trabzonspor Maicon-Mariano ve Ahmet-Nagatomo ikililerinin arasına koşular yaparak onları hücuma çıkarmadı. Bu onları hem savunmada rahatlattı, hem de hücumda üretken kıldı.

Onyekuru ve Sinan gibi koşucu oyuncular, Eren Derdiyok gibi top tutamayan bir santrfor ile Galatasaray orta sahada temaslı oyuna karşılık veremezse her deplasmanda zorlanır. Dahası sadece kontra atak yapan bir takıma dönüşür.

Trabzonspor takım oyunu ile kazandı. Performansı ile öne çıkan pek çok futbolcusu vardı. Ancak galibiyeti beklenenden kolay hale getiren planı yapan Ünal Karaman gecenin yıldızıydı.

Gomis’in gitmesi, UEFA denetimindeki kulübün para kazanması açısından anlaşılır bir durum. Ancak onun yerine adam alınmaması bir plansızlıktı. Galatasaray yönetimi sanırım Trabzon gibi sert deplasmanlarda Gomis etkisine ihtiyaçları olduğunu acı bir şekilde görmüş oldular.

Eğer Trabzonspor maçı bir hafta önce oynansa transferin son günü iki forvet, bir stoper kesin alınırdı!

Şampiyonlar Ligi ile başlayacak fikstürde ligde ayakta kalabilmek için Fatih Terim’in yapılmayan transferlerle başka bir plan üretmesi gerektiğini gösteren bir geceydi. Bu  olmazsa Galatasaray ligde kan kaybeder!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

20 Ağustos 2019 Salı

Yanal ikna etmiş

15 Ağustos 2019 Perşembe

İstanbul'u dinliyorum

09 Haziran 2019 Pazar

Tarihi maç

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

O devir bitti

17.08.2019

Alen Markaryan

Gol atamıyoruz gol

18.08.2019

Kenan Karcı

Çürükler ayıklanacak

15.01.2019

Mustafa Sapmaz

Yanal ikna etmiş

20.08.2019

Gürkan Ata

Keyif için, Fırtına

19.08.2019