• 14 Nisan 2013 Pazar 02:00
  • |
  • 14 Nisan 2013 Pazar 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Zor olmadı...

Paylaş

Dünkü maçta ilk yarının bitimiyle soyunma odasında Fatih Terim'in sesiyle uyanması gereken oyuncu sayısı fazlaydı. Galatasaray'ın maç başlangıcı; bir hafta önceki Mersin maçındaki vurdumduymazlıktan uzaktaydı, ancak Real Madrid maçının ikinci yarısındaki baskılı oyunun da yanına yaklaşamadı.
İlk kırk beş dakika; Drogba, oyun kurmaya çalışan Selçuk, Karabük kendi yarı sahasına kapandığında top taşıyarak hücum başlatan Gökhan, Sneijder ve kanadını kullanmaya çalışan Eboue dışında takım halinde hareket etmeyen bir Galatasaray vardı.
Drogba'nın 14. dakikada kalenin üzerinden dışarıya attığı serbest vuruşunun ardından Selçuk yanına geldi. Bolca el hareketleri ile desteklediği mini bir oyun planı konuşması yaptı. Vücut dilinden anlaşılan, set oyununda Drogba'dan istediği ceza sahası merkezine gelip Burak'la birlikte orayı karıştırmasıydı. O da ara pasları ile onları besleyecekti.
Drogba o dakikaya kadar sol çizgide baskıdan uzaklaşıp zaman zaman orta sahaya yaklaşarak top alıp oyunu o bölgeden yönlendirmeyi deniyordu. İlk yarının sonuna kadar öyle de oynamaya devam etti. Bu şekilde oynayarak Burak Yılmaz'ı 40'ıncı dakikada topla buluşturarak, kırk beş dakikanın tek tehlikeli atağını kurdu.
Maçın ikinci yarısı bu saydıklarımdan arınmış başladı. Drogba, Burak'ın yanına merkeze geldi. Kontrollü oyuna baskı eklendi. Tempo çok yüksek olmasa da yedi dakikalık bu oyun Sneijder'ın golünü getirdi.
Karabük'ün hızlı oyunculardan kurulu ileri dörtlüsü, bu gol gecikse, kazanmak için defansını ileri çıkaracak Galatasaray için risk olabilirdi. O nedenle gol zamanı harikaydı.
Galatasaray topu alanlarda dolaştırarak (pas yüzdesi %64), Karabükspor ise topu rakibe bırakıp direkt paslarla rakip ceza sahasına hücum eden (pas yüzdesi %54) takımlar.
Skora bakınca galibiyet zor kazanılmış gibi durabilir. Fakat Sneijder golü sonrası Galatasaray, defansında Karabükspor'un aradığı boşlukları vermediği için stresli ama kolay bir galibiyet aldı!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021