• 21 Aralık 2014 Pazar 01:45
  • |
  • 21 Aralık 2014 Pazar 01:45

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Zirve inadı

Paylaş

Mersin henüz ilk on beş dakikasında Galatasaray’a sert kayaya çarptığını hissettirdi. Mersin’in deplasmanda kendi yarı sahasını kapatarak başlar beklentisi boşa çıkmıştı. İlk topa müdahale eden, Galatasaray’ın orta saha ve hücum oyuncularına yakın oynayan ve rakip ceza sahasına en az üç oyuncuyla hızlı atak geliştiren bir anlayışla başladılar.

Maçta yedinci dakika geride kaldığında, Telles’in kontrayı kesmek için yapmak zorunda kaldığı bir faul sonrası gördüğü sarı kart, Mersin’in iki gol tehlikesi ve bir de golü vardı. Dahası Gamatasaray’ın saha içi düzenini bozmuşlardı. Galatasaray hücum eden takımdan savunan takıma dönüştü.

İkili mücadelelerde kritik yerlerde geride kaldılar. Devre bittiğinde Umut, Emre, Telles, Burak ve Melo girdikleri mücadelelerin yarısından fazlasını kaybetmişlerdi (İstatistik –Opta). Galatasaray bu nedenle ne savunabildi, ne hücum edebildi.

İlk yarı Hamza hoca bozulan saha içi düzenini normale çevirebilmek için Umut’u sağ kanada, Emre’yi sol kanada, Sneijder’i de ileride Burak’ın hemen arkasına çekse de etkili olmadı. Bu nedenle devre boyunca girdiği her dört ikili mücadeleden ancak birini kazanabilen Emre’yi çıkarıp oyuna Hamit’i aldı.

Sonuçların kötü gittiği dönemlerde maç sonları yaptığı konuşmalarla “saha dışında değil saha içinde oyununla konuş” eleştirileri alan Hamit, ikinci devrenin ilk yarım saatlik diliminde orta sahada üstlendiği rolle oyunu kendi adlarına dengeledi. Galatasaray beklendiği gibi atak oynayan taraf oldu.

Burak’ın penaltı golünün de geldiği bu bölümde, Mersin rakip kaleyi ancak kontralardan düşünebildi.

Mersin İdman Yurdu oyunuyla puan tablosinda bu pozisyonu hak ettiğini, Galatasaray da geri dönüşüyle zirve inadını geriden gelip kazanarak gösterdi!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

"Ben başkan adayı olsam"

24.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022