• 28 Şubat 2015 Cumartesi 10:09
  • |
  • 28 Şubat 2015 Cumartesi 10:13

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yürekle

Paylaş

Galatasaray çok iyi oynamadı. Fakat çok istedi. Rakibini hırsıyla yenileceğine ikna etti. Şansı da yaver gitti. Berebarlik anında girdikleri ilk pozisyonları gole çevirdiler. Tabelada bir kez yakalanmanın dışında kriz yaşamadılar.

Fatih Terim 1996-2000 yılları arasındaki kendilerine özgü oyunlarını açıklarken “3-5-2’yi tersten oynamıştık” demişti. Hamza Hamzaoğlu’nun Galatasaray’ı da kendine ögü, çok da kolay tanımlanabilir bir oyun oynamıyor. Dün Erciyes karşısında neredeyse 5-3-2’yi tersten oynadılar. Umut, Sneijder, Yasin, Bruma ve Selçuk ile rakip defans dörtlüsünün tüm boşluklarına sızdılar. Orta sahada çok top çevirmeden o bölgeye uzun toplarla aktardılar. Böylece beş hücumcu ile rakip ceza zahasını hep tehdit altında tuttular.

Galatasaraylı oyuncular baskı yaptı, şut attı, topu kaptırınca istekle topun arkasına geçti.

Bunlara ragmen rakibine oyun içerisinde nefe alma şansı tanıdı. Sneijder’in skoru belirleyen golünden saniyeler önce Sylla’nın gol olmayan şutu bunlardan en çarpıcısıydı.

Baskı yaparken bazen kademe hatası yapıyorlar, rakibin hızlı çıkışlarında ters toplarda değerlendirebilecekleri boşluklar veriyorlar. Erciyesli futbolcuların sadece attıkları golü bitirmiş olmaları şanslarıydı.

Bu belki de son dokuz maçının sekizinde karşılıklı gollerin atıldığı kendi sahasında başlarına iş açmaz. Ancak deplasmanda çevrilemeyecek bir skor olarak aleyhlerine dönebilir.

Hamit Altıntop orta alanda Melo’nun yokluğunda, onun fiziki üstünlüğünü ve keskinliğini yansıtamayabilir, ama çıktığı son iki oyunda gösterdi ki o bölgede pozisyon hatası yapmayacak.

Elbette bu bölgede tempo yapacak bir takım karşısında değerlendirmek daha doğru olur. Ligde bunu yapacak takım sayısının fazla olmaması da yaşasalar bile üstesinden gelebilecekleri bir sorun olacaktır.

Galatasaraylı futbolcular haftanın açılış maçında kazanıp Kadıköy’e öyle gitmek istediklerini maçın birinci dakikasından itibaren hissettirdiler.

Kazanma istekleri yıldızlı pekiyi, ama oyun kaliteleri buçuktan iyiydi. Kadıköy’e bu yönleriyle daha kuvvetli gittikleri zaman olmuştu. Ancak bu yürekli oyun, rakibinin forvetlerinin bitiricilik sorununu cezalandıracak bir karmaşaya neden olabilir. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

25 Mart 2021 Perşembe

Büyük oynadık

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Galibiyetten öte...

13.04.2021

Alen Markaryan

Kirli bir camın arkası

13.04.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Letonya laneti

31.03.2021

Gürkan Ata

Biri eksik, biri stresli!

11.04.2021