• 28 Şubat 2015 Cumartesi 10:09
  • |
  • 28 Şubat 2015 Cumartesi 10:13

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yürekle

Paylaş

Galatasaray çok iyi oynamadı. Fakat çok istedi. Rakibini hırsıyla yenileceğine ikna etti. Şansı da yaver gitti. Berebarlik anında girdikleri ilk pozisyonları gole çevirdiler. Tabelada bir kez yakalanmanın dışında kriz yaşamadılar.

Fatih Terim 1996-2000 yılları arasındaki kendilerine özgü oyunlarını açıklarken “3-5-2’yi tersten oynamıştık” demişti. Hamza Hamzaoğlu’nun Galatasaray’ı da kendine ögü, çok da kolay tanımlanabilir bir oyun oynamıyor. Dün Erciyes karşısında neredeyse 5-3-2’yi tersten oynadılar. Umut, Sneijder, Yasin, Bruma ve Selçuk ile rakip defans dörtlüsünün tüm boşluklarına sızdılar. Orta sahada çok top çevirmeden o bölgeye uzun toplarla aktardılar. Böylece beş hücumcu ile rakip ceza zahasını hep tehdit altında tuttular.

Galatasaraylı oyuncular baskı yaptı, şut attı, topu kaptırınca istekle topun arkasına geçti.

Bunlara ragmen rakibine oyun içerisinde nefe alma şansı tanıdı. Sneijder’in skoru belirleyen golünden saniyeler önce Sylla’nın gol olmayan şutu bunlardan en çarpıcısıydı.

Baskı yaparken bazen kademe hatası yapıyorlar, rakibin hızlı çıkışlarında ters toplarda değerlendirebilecekleri boşluklar veriyorlar. Erciyesli futbolcuların sadece attıkları golü bitirmiş olmaları şanslarıydı.

Bu belki de son dokuz maçının sekizinde karşılıklı gollerin atıldığı kendi sahasında başlarına iş açmaz. Ancak deplasmanda çevrilemeyecek bir skor olarak aleyhlerine dönebilir.

Hamit Altıntop orta alanda Melo’nun yokluğunda, onun fiziki üstünlüğünü ve keskinliğini yansıtamayabilir, ama çıktığı son iki oyunda gösterdi ki o bölgede pozisyon hatası yapmayacak.

Elbette bu bölgede tempo yapacak bir takım karşısında değerlendirmek daha doğru olur. Ligde bunu yapacak takım sayısının fazla olmaması da yaşasalar bile üstesinden gelebilecekleri bir sorun olacaktır.

Galatasaraylı futbolcular haftanın açılış maçında kazanıp Kadıköy’e öyle gitmek istediklerini maçın birinci dakikasından itibaren hissettirdiler.

Kazanma istekleri yıldızlı pekiyi, ama oyun kaliteleri buçuktan iyiydi. Kadıköy’e bu yönleriyle daha kuvvetli gittikleri zaman olmuştu. Ancak bu yürekli oyun, rakibinin forvetlerinin bitiricilik sorununu cezalandıracak bir karmaşaya neden olabilir. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

19 Ağustos 2022 Cuma

Jesus'a teslim

12 Ağustos 2022 Cuma

Golcü nerede?

5 Ağustos 2022 Cuma

Kadıköy'de festival havası

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

En önemlisi kazanmaktı

8.08.2022

Engin Verel

İyi işaretler var

16.08.2022

Alen Markaryan

Kol gezer türküler söylerdik

16.08.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Golcü nerede?

12.08.2022

Gürkan Ata

O kadar çok plan değiştirdi ki!

17.08.2022