• 4 Aralık 2016 Pazar 01:56
  • |
  • 4 Aralık 2016 Pazar 04:40

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yönetmedi, idare etti

Paylaş

Şenol Güneş sol kanatta Kerim Frei ve forvette Cenk Tosun tercihini neden yapmış olabilir? 'Orta sahada paslarıyla etkili oyuncularının varlığı ile hızlı hücum edebilmek...' Akla en yatkın sebep bu görünüyor. Bunu hiç kullanamadığı bir devre oynadılar.

Fenerbahçe net pozisyon üretmese de daha net atak yaptı. Rakip alanda kalacak topu Aatif ile daha olumlu kullanmak niyetiyle Rize deplasmanındaki on biri bozmamışlardı. Onlar da Beşiktaş ceza sahası civarında Aatif'ı kullanamadılar.

Hasan Ali Kaldırım önündeki pas istasyonu olan Aatif'ı ve öne koşularıyla sağ kanatta etkili oynadı. Bir iki pozisyonda erken ortayı düşünse pozisyon yaratabilirdi.

Kjaer, Skrtel, Mehmet, Josef ve Alper Beşiktaş'ın oyun kurmasına agresi?ikleriyle müsaade etmediler. Bu durum Beşiktaş'ın devreyi şut atamadan tamamlamasını sağladı. İkinci devreye Volkan Şen'le başlayan Fenerbahçe bunun etkisini sadece ilk 15 dakika hissetti.

Şenol Güneş tüm değişikliklerini yetenekli oyuncularını dayanıklı ve koşucu oyunculardan yana kullanarak Kadıköy'e kazanmaktan çok kaybetmemeye geldiğini gösterdi.

Dirk Advocaat diğer atlet oyuncusu Lens'i de oyuna alarak hücumu zorlasa da Beşiktaş'ın yerleşimini bozamadılar.

Faullerle duran bir oyun, tek tarafın kazanmaya odaklı oynadığı bir derbiydi.

Bu sonuç, evinde berabere kalan lider Başakşehir'e ve derbiden önce "Elimde olsa berabere bitmesini isterim" diyen Riekerink'in takımı Galatasaray'a yaradı. Beşiktaş'ın yenilmezliğinin devam etmesini de kazanç hanesine yazılacaktır. Fakat isabetli şut atamadan tamamladıkları derbi Siyah-Beyazlılar'ın yorulduğunun kanıtı.

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın "Umarım etkilenmez" dediği Hüseyin Göçek, maçı yönetmekten çok idare etti.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022