• 18 Ekim 2015 Pazar 22:02
  • |
  • 18 Ekim 2015 Pazar 22:02

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yokluktan varlığa

Paylaş

Robin Van Persie golüne kadar Fenerbahçeli futbolcuların şutu yoktu. Mehmet Topal'ın kaleci Kayacan'ın iyi bir sezgi ile çıkıp RvP'nin önünden aldığı harika pası sayesinde (dakika 24) oluşan pozisyon, Nani'nin Zeki'yi geçmeyen pası dışında hücum tehdidi yoktu. Mustafa Akbaş kaleye uzak bölgede Nani'ye faul yaptığında tehlike de yoktu. Robin Van Persie Kayserili oyunculara nasıl yeteneklere karşı oynadıklarını hatırlattı. Bilerek çıkmışlardı. Fakat gole kadar öyle bir top hakimiyeti ile oynadılar ki, oyunun heyecanı ile unutmuşlardı. Mustafa'nın tek hatası golle cezalandırıldı. Robin Van Persie bu kadar yokluğu, tabelada vara çeviren yetenekti.
 
Fenerbahçe ilk on birinde Josef ve Mehmet orta saha merkezi, savunma yönü kuvvetli iki kanat beki ve stoperleri sayesinde defans direncinde çelik sertliği kadar bükülmez görünüyor, ancak bu durum oyuna hükmedecek kadife bilek sayısını azaltıyor. Gelecek hafta karşılaşacakları ezeli rakipleri o bölgeyi Selçuk - Bilal ikilisi ile oynayarak kazanırken, Fenerbahçe'nin hücum akışkanlığını yaratamamasının temel sebebi de bu. Kadroda o bölgeyi oynayacak Meireles sakat, sakat olmasa bile istenen seviyede değil. Diego fazla yumuşak kalabilir. Böyle bakıldığında Pereira'nın deplasmanda bu ikili ile başlaması da çok eleştirilebilir değil. Fenerbahçe'nin oyunu, buna çözüm üretebildikleri ölçüde durdurulmaz olacaktır. Aslına bakarsanız bu bölgede oynayabilecek ideal bir isim var. Dün ikinci yarı oyuna giren Alper Potuk. Ersun Yanal döneminden bu yana onun dikine çalışmalı oyunu Sow'un alternatifi olarak kullanıldığından sol açık patenti yedi. Oysa temposu ve topa hakimiyeti ile onu Fenerbahçe'ye taşıyan performansı orada yeniden yakalayabilir.
 
Pereira'nın oyuncu değişikliklerinin hiçbiri oyuna olumlu yansımadı. Takımı hazırlama, motivasyonu, maç önü mesajları onun artılarıysa; oyuna müdahalesi eksisi.

Dün iyi oynamadan üç puan aldılar. Güven verir, ama haftanın geri kalanı için daha iyi oynamazlarsa işleri zor!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Haziran 2021 Pazartesi

Güneş'e yazar!..

17 Haziran 2021 Perşembe

Hayaller ve gerçekler

12 Haziran 2021 Cumartesi

İtalya kalesi uzakta!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ortada 'takım' yok

29.07.2021

Engin Verel

Reklamlar bitti

21.06.2021

Alen Markaryan

Ligler başlamadan evvel son çıkış

4.08.2021

Kenan Karcı

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

23.07.2021

Mustafa Sapmaz

Güneş'e yazar!..

21.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021