• 18 Mayıs 2015 Pazartesi 02:00
  • |
  • 18 Mayıs 2015 Pazartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yoklukta!

Paylaş

Antrenman tekrar demektir. Yeteneklerini geliştirmek kadar standartlaştırırsın. Dahası maçta çalışıldığı belli hareketleri uygulayarak taraftarına güven verir, rakibinde tedirginlik yaratırsın.
Dün kırk beş dakika bittiğinde Fenerbahçe futbol takımının Servet’in hatasından Sow’la bulduğu bir pozisyon, ceza sahası dışından çekilen etkisiz şutlar haricinde organize gelişen tek atağı Hasan Ali’nin düşürülerek frikik kazandırdığı pozisyondu. Onu da orta sahada Meireles’in adam eksilten ekstra hareketi ve pasına borçlulardı.
Fenerbahçe hücumu futbolcuların yeteneklerine terk edilmiş durumda. Kaderini belirlemekten uzak, tesadüflere bırakılmış izlenimi veriyor. Caner’in atacağı çalımlara (ki, bu konuda da yeteneği hırsından fazla değil), Diego’nun iğne deliğinden geçireceği bir topa, Mehmet Topal’ın sürpriz çıkışında önüne gelecek fırsata, Sow’un sihirbaz bir vuruşuna bakıyorlar. Takım olduklarını gösteren tek bir hareketleri yoktu.
Aykut Kocaman ile kurgulanan, Ersun Yanal ile biraz değiştirilen/geliştirilen oyun anlayışının mirasını tüketiyorlar. Çalışılmış, organize, neden bu on birin tercih edildiğini anlatan tek bir hareket yapmadan ilk yarıyı tamamladılar. Şampiyonluk kovalayan takımdan çok, ikinciliği korumaya gücü kalmamış bir topluluk görüntüsündeydiler.
Kalecisinden en ucuna kadar enerjisi tükenmiş durumdalar. Bunun için futbolcuları suçlamak pek de adaletli olmaz.
Sahaya çıktığında rakip tribünlerden büyük tepki gören futbolcular, hakaret yiyen kaptanlar, kendi taraftarının yalnız bıraktığı takım, emeklerinin övülmesinden çok yerilmesinin moda olduğu bir eleştiri anlayışı, silahlı saldırı sonucu ölümden dönüş ve bireysel olarak toplum içinde karşılaştıkları saldırı… Enerjilerinin yüksek olması için neredeyse hiçbir neden yok gibi. Dahası kulübede enerji yok! Rakip 10 kişi kalmışken değişikliğe 10 dakika bekleyecek kadar sakindiler. İsmail Kartal doğru isimleri kenara alıp, doğru isimleri (ki kadro bunu şart koşuyordu) sahaya sürerek belki de gecenin tek doğrusunu yaptı.
Bu kadar yokun arasından uzatmada Emre'nin golüyle kazanılan maç sonrası hala şampiyonluğu kovalamaları gerçekten büyük mucize!.. Bu galibiyetle derbiden çıkacak sonucu bekleyecekler. Ancak Başakşehir’e bu kadar yoklarla oynayacaklarsa derbiye bakmalarına da gerek yok.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Derbide iki top yapılmaz mı?

26.10.2021

Engin Verel

Hataların derbisi

26.10.2021

Alen Markaryan

Adalet önemlidir siz olsaydınız ne yapardınız?

27.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021