• 22 Aralık 2016 Perşembe 09:22
  • |
  • 22 Aralık 2016 Perşembe 09:22

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yokları izlemek

Paylaş

Almanya’da ligin on altıncı hafta maçları bu hafta içinde oynandı. Salı gecesi liderden 10 puan geride lig dördüncüsü Borussia Dortmund’un ligin on ikinci sırasındaki Augsburg takımıyla maçını izlemek için 81,360 taraftar tribündeydi. Maçta bir puanı zar zor kazanan takımlarını coşkuyla desteklediler. Böyle bir durumda bizde liderden on puan gerideki takımın maçına taraftarı gitmez. Onlar ise stadı Ocakta yapacakları ilk maçta yine hınca hınç dolduracak. İnanmazsan aç Eurosport’u izle. Söyleyin şimdi. Futbolu kim daha çok seviyor: Onlar mı biz mi?
Yoksa onlar işsiz de maça mı sarmış diyeceksiniz?
Biz “Hafta içi, çalışma günü, okul, soğuk vs.” vıdı vıdılarıyla kendimizi bezdirdikçe bezdiriyor, kandırdıkça kandırıyoruz. Geliri şehit ailelerine kalacak maça gitmiyoruz. Kupa maçına mı gideceğiz?! Dün Türk Telekom Arena’da taraftar yoktu. Ya saha içi?
Alt klasman takımları ile karşılaştığında pratik yaparsın. Kendi sıkletindeki takımlara karşı oynarken yapmakta zorlandığın hücum aksiyonlarını bol bol denersin. Antrenmanlarda çalıştıklarını maç ortamında test edersin. Dün gece kupada karşılaşan Süper Lig şampiyonluk adayı Galatasaray ile 2’inci lig düşme mücadelesi veren Tuzlaspor arasında fark yoktu. Galatasaray’a dair temel sorun buydu! Galatasaray mı kötüydü, Tuzlaspor mu azimli? Sebep ne olursa olsun Galatasaray formasını sırtına geçiriyorsan o farkı hissetirmelisin.
Galatasaraylı futbolcular sahaya büyük takım gibi yayılmadı. Oyunu ile rakibini çaresiz bırakması gerekirken Tuzlaspor’un oyununa ayak uydurdu. Hatta Tuzlaspor’un saha yayılımı daha iyiydi. İstanbul’un dış ilçesinin takımını tebrik etmek gerekir. Pozisyonuna sadık kalmayan, bu nedenle bolca yerini kaybeden sarı-kırmızılı futbolcunun koşuşturmacasını izledik. Böyle maçta hoca saha içinde daha fazla özgürlük vermiş olabilir. Bu anlaşılabilir. Fakat o zaman da yaratıcılığını göstereceksin. O da yoktu. Bruma’nın yapabildiği kadar etkili oldular. Anlayacağınız dün Türk Telekom Arena’da Galatasaraylı futbolcular da yoktu.
Galatasaray bu gruptan çıkar mı diye merak ediyorsanız çıkar, onda sorun yok!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Faz3 çalışması!

21.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Nemrutluk diz boyu

23.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çıldırtıcı yakın markaj!

20.01.2022