• 1 Eylül 2016 Perşembe 00:01
  • |
  • 1 Eylül 2016 Perşembe 00:01

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yetenekler ve taktik

Paylaş

Bir gün önce basın toplantısında çok şey söylemek isteyip susmayı tercih etti Fatih Terim. Dün de sahaya çıkardığı takım benzer ruh halindeydi. Çok şey yapmak isteyip hiçbir şey üretemedi.

Kadro dışı kalanlar hakkında Milli formaya yeteri özveriyi göstermedikleri konuşuluyor. Dün sahaya çıkan oyuncular istekli miydi? Evet. Derli toplu muydu? Hayır.

Birlikte çok az antrenman yapmış takım, doğal olarak akıcı bir oyun ortaya koyamadı.

Arda Turan’ın alınmaması tarihi bir karar değil, tarihi bir hatadır. Ancak alınmayanları konuşmayı abartarak kadrodaki yeteneklere de haksızlık etmemek gerek. İp cambazının dikkatiyle yaklaşmalı bu konuya.

Eğer öyle yapmazsak 2018 Rusya Dünya Kupasını kaçırmakla kalmayıp kadrodaki 23 yaş altı yetenekleri de kaybedebiliriz.

Emre Mor takım boyunu kısaltığımızda, disiplinli bir şekilde birlikte hareket ettiğimizde, onu hücum hattında rakip kaleye yakın buluşturduğumuz her maçta Türk seyircisine hiç almadığı hazları yaşatacak. Dün bir kez daha gördük bunu. Çağlar Söyüncü yüksek top karşılamadaki eksiğini giderdiğinde hızıyla değişilmez bir stoper olabilir.

Hakan Çalhanoğlu Alman basınına Avrupa Şampiyonası için "Harika bir deneyimdi" dedikten sonra, sağ kanatta ve defansif görevler yüklenmiş saha içi rolünün etkisizliğinin sebebi olarak göstermiş, eleştirmişti!

Dün forvet arkasındaydı. Bu rol ona daha çok yakışıyor.

Ozan Tufan bu sezon daha iyi bir futbol yılı geçirecek belli. Yunus Mallı, Enes Ünal kısa sürede yeteneklerini gösterdi.

Eğer bir Alman takımı disiplininde oynarsak, bu yeteneklerin parlamasını sağlayabiliriz. Kişisel tartışmalara kurban edilmeyecek kadar değerliler.

Ancak bu çocuklara uygun taktik planı bir an önce sahaya koymak zorundayız. Bu olmazsa olmaz.

Hırvatistan bizim maça yüksek motivasyonla hazırlanıyor. Sahalarında seyircisiz oynamayı avantaja çevirebilmemiz ancak iyi bir taktik takımı olabilmekle mümkün.

Doğal yeteneklerle ilerleyemeyiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

18 Mart 2022 Cuma

Baskı altında kaldı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sezon özeti gibi

8.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Maalesef hikâyemiz bu!

16.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Güneşli günler

11.04.2022

Gürkan Ata

35 ve 37. hafta hariç mükemmel planlama!

16.05.2022