• 01 Eylül 2016 Perşembe 00:01
  • |
  • 01 Eylül 2016 Perşembe 00:01

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yetenekler ve taktik

Paylaş

Bir gün önce basın toplantısında çok şey söylemek isteyip susmayı tercih etti Fatih Terim. Dün de sahaya çıkardığı takım benzer ruh halindeydi. Çok şey yapmak isteyip hiçbir şey üretemedi.

Kadro dışı kalanlar hakkında Milli formaya yeteri özveriyi göstermedikleri konuşuluyor. Dün sahaya çıkan oyuncular istekli miydi? Evet. Derli toplu muydu? Hayır.

Birlikte çok az antrenman yapmış takım, doğal olarak akıcı bir oyun ortaya koyamadı.

Arda Turan’ın alınmaması tarihi bir karar değil, tarihi bir hatadır. Ancak alınmayanları konuşmayı abartarak kadrodaki yeteneklere de haksızlık etmemek gerek. İp cambazının dikkatiyle yaklaşmalı bu konuya.

Eğer öyle yapmazsak 2018 Rusya Dünya Kupasını kaçırmakla kalmayıp kadrodaki 23 yaş altı yetenekleri de kaybedebiliriz.

Emre Mor takım boyunu kısaltığımızda, disiplinli bir şekilde birlikte hareket ettiğimizde, onu hücum hattında rakip kaleye yakın buluşturduğumuz her maçta Türk seyircisine hiç almadığı hazları yaşatacak. Dün bir kez daha gördük bunu. Çağlar Söyüncü yüksek top karşılamadaki eksiğini giderdiğinde hızıyla değişilmez bir stoper olabilir.

Hakan Çalhanoğlu Alman basınına Avrupa Şampiyonası için "Harika bir deneyimdi" dedikten sonra, sağ kanatta ve defansif görevler yüklenmiş saha içi rolünün etkisizliğinin sebebi olarak göstermiş, eleştirmişti!

Dün forvet arkasındaydı. Bu rol ona daha çok yakışıyor.

Ozan Tufan bu sezon daha iyi bir futbol yılı geçirecek belli. Yunus Mallı, Enes Ünal kısa sürede yeteneklerini gösterdi.

Eğer bir Alman takımı disiplininde oynarsak, bu yeteneklerin parlamasını sağlayabiliriz. Kişisel tartışmalara kurban edilmeyecek kadar değerliler.

Ancak bu çocuklara uygun taktik planı bir an önce sahaya koymak zorundayız. Bu olmazsa olmaz.

Hırvatistan bizim maça yüksek motivasyonla hazırlanıyor. Sahalarında seyircisiz oynamayı avantaja çevirebilmemiz ancak iyi bir taktik takımı olabilmekle mümkün.

Doğal yeteneklerle ilerleyemeyiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021