• 03 Nisan 2016 Pazar 01:00
  • |
  • 03 Nisan 2016 Pazar 01:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yetenek yetmez

Paylaş

Bilal’in dün attığı gol pekala öngörülebilir, ama hala şaşırtıcı güzellikte. Öyle ki Galatasaray’ın resmi twitter hesabında Bilal’in şutunu tanımlamak için “inanılmaz, müthiş, enfes” kelimeleri ardı ardına kullanılıyordu. Coşturucu! Sistemin “S”si kalmamış takımda maç kazanmak için bireysel yeteneğin ön plana çıkması gerekir. Bilal dün bunun ışığını yaktı. Ancak doksan dakikada nefesleri yetmedi.

Jan Olde Riekerink eksik futbolcular çok olduğundan sahaya sürpriz bir kadro ile çıkmak mecbriyetinde kaldı. Neden bu on bir diyemeyiz. On birde milli takımlara gitmemiş yedi oyuncu vardı. On beş gün boyunca Florya’da çalıştığı futbolcularla sahada olması avantajı olarak bile görülebilir. Fakat hazırlık bu arada yapılacak hazırlık maçı, maç içindeki uyumsuzlukları önceden görmek açısından iyi olabilirdi. Bu on bire söylenecek birşey olamayacağı gibi, neden hazırlık maçı yapılmadığı sorgulanabilir.

Umut’u merkezde başlattı. Podolski’yi onun arkasında oynattı. Emre’yi sağ kanada, Yasin’i sol kanada yerleştirerek, orta saha merkezinde Bilal ve Rodriguez ikilisi ile 4-4-2 dizilişini tercih etti. İlk yarının son bölümünde Umut’u sağ kanada çekip Podolski’yi santrafora, Emre’yi de orta merkezine çekerek 4-3-3 oynadı.

Ancak dizilişlerden daha önemli değişiklik, topun arkasına geçerek oynamaktansa öndeki oyuncularla, oyun kurmak isteyen oyunculara yakın oynayarak kalelerinden uzakta baskı yaptılar. Eskişehir ilk yarı bu baskıdan topu çıkaramadı.
Eskişehirspor soyunma odasına geride gidecek kadar kötü, gol atacak kadar da iyi oynamadığı anda Semih’in markajdaki etkisizliği sayesinde beraberliği yakaladı.

Galatasaray’ın öndeki baskısından topu çıkarmayı başardıkları anlarda, Eskişehirsporlu oyuncular ikinci devreye gol yiyerek başlamış olmalarına karşın iki gol birden atıp tabelada geri dönmeyi başardılar. Bu geri dönüşte öndeki baskıyı kırmaları önemliydi. Fakat daha kilit olan ikinci yarı Galatasaray sağ kanadına yapılan müdahale oldu.

Ertelenen Fenerbahçe derbisinde Denayer sağ bek, Linnes de sağ önde oynayacaktı. Riekerink ikinci yarı Linnes’i öne çıkarabilmek için Umut’un yerine Tarık Çamdal’ı oyuna aldı. Tarık-Linnes sağ kanadının dün bu geri dönüşte katkısı büyüktü!..

Galatasaray’ın bu görüntü ile kupada ilerlemesi de zor görünüyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021