• 18 Eylül 2013 Çarşamba 02:00
  • |
  • 18 Eylül 2013 Çarşamba 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yenilgiyi kabullenmek

Paylaş

Hangisi daha derin yara açar, oyundan Casillas’ın mı, Drogba’nın çıkması mı? İlk yarı bittiğinde bu sorunun Casillas kısmının cevabını öğrenmiştik. Diego Lopez iki mutlak golü kurtararak bırak dezavantaj oluşturmayı, Galatasaraylı futbolcuların kalbinde derin yara açtı! 
İlk devre Melo, rakip alana oyunu taşıma konusunda en agresif isimdi. Bu tip maçlarda hırsını gözlerinden ateş saçarcasına dışarı yansıtan Brezilyalı, sarı kart görse de, Real Madrid ceza sahasında en fazla gol girişimi yapan oyuncuydu. 
Eboue’nin fena da oynamadığı sırada yüksek topta yanlış pozisyon alarak topu Isco’nun önüne düşürmesi, Fatih Terim’in golden sonraki sitemini hak eden büyük bir hataydı. Zira o dakikaya kadar Real Madrid, oyunun kontrolünü eline geçiremediğinden şaşkındı. Bu gol, şaşkınlığı Real Madrid’den Sarı-Kırmızılılar’a bulaştırdı. 
Melo liderliğindeki oyun agresifliği, bu golle birlikte her geçen dakika, yaz güneşinde kalmış dondurma gibi eridi!.. 
47’de Burak Yılmaz, Drogba’nın yerine giren Amrabat’ın harika pasını gole çevirebilseydi, devrenin ilk on dakikasındaki baskı, bundan önceki Real Madrid maçlarındakine benzer geri dönüş sinyali olabilirdi. O da olmadı! 
Bu bitiremeyişler aslında Galatasaray’ın maçtaki en büyük sorunuydu. Sarı-Kırmızılı futbolcular, iyi de baskı uyguladı, skor olarak geride olmadığı dakikalarda pozisyon hatası da yapmadı, topa da sahip oldu, ama rakip ceza sahası etrafında pas ya da şutlarda bitirici olamadı. 
Bir Fatih Terim takımında farklı yenilmek sorun değildir, sorun, yenilgiyi kabul etmektir. Dün Galatasaray, iki buçuk sezon içerisinde ilk kez sahada goller geldikçe başını öne eğdi! Skordan daha yaralayıcı olan buydu! 
Yaralamak demişken... Pepe’nin Drogba’yı oyun dışarı bırakan gaddar hamlesi için en güzel sözü, başarılı bulduğum bir kaleci antrenörü olan Kerem Hasan Keskin söyledi 140 karakterlik dar alanda: “Pepe’nin giydiği formalardan respect amblemini sökmek lazım!” 
Drogba olsaydı, ikinci yarı ne olurdu düşüncesi, bu maçı kafasında bundan sonra defalarca oynatacak Galatasaray taraftarının en çok cevap arayacağı soru olacak!...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Güven çıkar oyundan!

30.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021