• 17 Eylül 2014 Çarşamba 01:45
  • |
  • 17 Eylül 2014 Çarşamba 01:45

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yeni oyuncu tipi

Paylaş

Sürekli süreksizlik… Türk takımlarının oyun akıcılığını en iyi anlatan söz bu olsa gerek. Bir iki iyi hareket yapıyoruz, sonrasında bunun devamını beklerken, benzer güzelliği sergilemesi için on beş dakika bekliyoruz.

Galatasaray maçın ilk beş dakikası fena başlamadı, ama devamında Anderlecht’I izledik. Hızlılar, net paslaşıyorlar, tehditkar oynuyorlardı.

Ara ara iyi olduğumuz anlar vardı. O kadar!

Galatasaray, Avrupa’yı fethettiği Okan-Suat-Emre orta sahasını tekrar kurabilmek adına on dört yılda pek çok denemesi oldu. Dzamaili-Melo-Selçuk kariyerleri itibariyle bu on dört yılda en ümit vaat eden isimler. Fakat sahadaki enerjileri, henüz isimleri söylendiğinde yürekleri titreten heybette değil.

Trabzonspor – Fenerbahçe maçından bu yana, tüm Türkiye topa sahip olmanın doğru olmadığını anlatıyor. İlk yarı Anderlecht Türkiye’ye topa sahip olduğunda bir takımın nasıl oynanması gerektiğini anlattı. İleride tüm kanallara girerek, topun yönünü değiştirerek, topsuz koşular atarak ve bunları hızlı, eforlu yaparak gösterdiler ki, sorun topa sahip olmakta değil, sahip olduğunda ne yaptığında!

Anderlecht’in daha diri kaldığı bu dakikalarda Galatasaray’ın en iyi yaptığı şey gol yememekti.

Burak-Pandev ikilisinin arkasındaki Sneijder topa basıp takımı ön alanda tutamayınca, ki bunu yapamamalarında Anderlechtli futbolcuların ilk topa agresifliği ve pozisyonlarını kaybetmeyişleri de etkiliydi, Galatasaray savunan takıma dönüştü. Prandelli buna müdahale etmedi. Aslında herkesin girmesini düşündüğü Olcan’ın ve Bruma’nın çalım özellikleri işi değiştirebilir miydi? Emin değilim.

Çünkü aradaki fark bireysel performanslardan kaynaklanmıyordu.

Oyuna bu kadar derinlik katabilen bir takıma karşı, 4-3-1-2 gibi iki kanat bekinin çok iyi olması, orta üçlünün kaymaları kusursuza yakın yapması gereken bir dizilişti işi bozan.

Kötü bir oyuna rağmen kazanılan bir puan iyidir. Ancak bu yenilgi gibi beraberlik teknik direktörün elindeki malzemeye uygun taktik geliştirememesinden çok Avrupa’nın yeni oyuncu tiplemesinin Anderlecht tarafında bulunmasından kaynaklanmıştır.

Anlamamız gereken de budur!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022