• 08 Haziran 2018 Cuma 01:00
  • |
  • 07 Haziran 2018 Perşembe 23:47

YAZAR

Mustafa Sapmaz

YENi DÖNEM: FENERBAHÇE 2.0

Paylaş

Değerlere sahip çıktı

Mazbata töreninde kendisini Fenerbahçeli yapan Kamer Kaya’yı podyuma çıkarıp onore etti. Abisi Mustafa Koç onu izlerken gurur duymuştur. Eğer yaşasaydı kendilerini FBli yapan Kamer Kaya’nın o gün  boşta kalan diğer elini de o havaya kaldırırdı.

Fenerbahçe 2.0

Teknolojide her yeni sürüm yanına gelen rakamla ifade edilir. Bu seçimle birlikte Fenerbahçe 2.0 sürümüne geçmiştir. Aziz Yıldırım yönetiminin özellikle ilk 10 yılında Türk futbolunun önündeki vizyonu ile tesisleşme ve futbol endüstrisine entegrasyonda önemli işler yaptı. Ali Koç kullandığı dil, iletişim ve kulüp organizasyonu ile bunu bir üst seviyeye çıkaracak.

Kullanılan dil değişecek

Mazbata töreninde spordaki şiddet, nefret dilini değiştireceğiz sözü önemli. Fakat tören sonrası basket takımının maçından sonra malzemeci ile girdiği diyalog kullanılacak yeni dilin tam da tarifi. Malzemeci formayı hediye ederken “Umarım birçok şampiyonluk yaşarsınız” temennisinde bulununca “Yaşarsınız değil, yaşarız” diyor Ali Koç. Başarıya ortak etmek, ait hissettirmek ve değerlerini yüceltmek... Fenerbahçe’nin potansiyeli böyle ortaya çıkacak.

Yönetemez diyenler

Seçimin üzerinden kısa süre geçti. Ben bu yazıyı yazarken kulüpte henüz herhangi bir karar alınmadı. İftarda başkanlık düzeyinde temsil, orada verilen mesajlar, mazbata törenindeki taraftar kulüp buluşması yaşandı sadece. Seçim sırasında kulislerde “Şu an yönetemez” sözlerini paylaşanlara sanırım buradaki duruş bile yeterli bir cevap niteliğinde duruyor.

Medya İlişkisi

Fenerbahçe Doğuş – Tofaş şampiyonluk serisi beINSports ekranlarında olacak. İlk maç öncesinde İsmail Şenol izleyicilerle, yeni başkan Ali Koç’dan röportaj talebinde bulunduklarını, Ali Koç’un bu teklife “Şu an sahne basketbolcularımızın ve koçumuzun, takımın önüne geçmek istemem, şampiyonluk sonrası yapalım” dediğini paylaştı. Şimdi bu küçük örnekte bile bilgilendirme var, sporculara saygı var, tavrını ifade ediş var, herşeyden önce açık bir iletişim var. Fenerbahçe’nin medya dostu bir iletişimi olacak.

ÖZLENEN F.BAHÇE NE?

Ali Koç seçime “Özlenen Fenerbahçe için Ali Koç” sloganıyla tam zamanı diyerek başlamıştı. Özlenen Fenerbahçe ne diyerek bu söylemi küçümsenmişti. Seçim sonu ve mazbata törenindeki taraftar kulüp bütünleşmesi fotoğrafları buna cevap veriyor.

BiR DEVRiN SONU

Galatasaray’ın UEFA ile yaptığı görüşmelerle yeni bir anlaşmaya varması büyük bir başarıdır.

Men cezasından, maddi yaptırımlara döndürmek elbette futbol yönetimini zorlayacaktır, ancak bu men kadar sert olmayacaktır.

Muğdat transferi de gösteriyor ki, transfer döneminde eldeki şartlarla en iyisini yapmaya çalışılacak.

Elbette ismi bilinen ve kaliteli oyuncular yine alınacaktır. Fakat uçuk rakamların yeni dönemde olması mümkün değil.

Türk futbolunda kaynaklarını sorumsuzca tüketme devri kapanıyor!

FUTBOL AKLI TATİLDE

Bir sezon boyunca gördüklerimi, duyduklarımı, bildiklerimi tüm gerçekliği ve yorumlarımla siz Akşam okuyucuları ile bu köşeden paylaştım. Sezon başlayana kadar “Futbol Aklı” köşesi olmayacak.  Dünya Kupası sırasında maç analizleri ve transfer döneminde değerlendirme yazılarıyla devam edeceğim. Keyifli okumalar!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

25 Mart 2021 Perşembe

Büyük oynadık

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Galibiyetten öte...

13.04.2021

Alen Markaryan

Kirli bir camın arkası

13.04.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Letonya laneti

31.03.2021

Gürkan Ata

Biri eksik, biri stresli!

11.04.2021