• 15 Aralık 2017 Cuma 02:00
  • |
  • 15 Aralık 2017 Cuma 00:08

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yedek kulübesinde kök salanlar

Paylaş

Bu yazıya ne zaman karar verdim? Mehmet Özdilek’in sol bek başlattığı Ömer Ali Şahiner sakatlanınca yerine Kadir Kaan Özdemir’i oyuna aldığı an.

Kadir Kaan Özdemir 19 yaşından 9 ay 12 gün almış bir oyuncu. Süper Lig’de ilk kez forma giydi. Peki ligde bu sezon 21 yaş altında kaç futbolcu ilk kez forma giydi. Biliyor muyuz?

Fena halde merak ettim.

Baktım. Sonuç şu. Toplam 126 futbolcu Süper Lig’e “Merhaba” dedi. 21 yaş altında olan oyuncu sayısı 13.

Açılımı da şöyle. 19 yaş altı 1 futbolcu, 20 yaş altı 1 futbolcu, 21 yaş altı 12 futbolcu. En genç isim Oğuz Kaan Güçtekin 3 maçta 184 dakika forma giymiş. Düzenli oynayan (10 maç üzeri) tek futbolcu var. Evkur Malatyasporlu Azubuike, 12 maçta 925 dakika oynadı.

Şimdi bu bilgiyi kıyaslayalım. Söz konusu Süper Lig - Avrupa kıyası olunca boyumuzun ölçüsünü hep beş büyük Avrupa Ligi ile ölçeriz. Bu konuda marka liglere en son bakmak gerek.

Mesela Dünya Kupası’na gidemediğimiz gruptaki rakiplerimizden başlayalım. Son maç yenemediğimiz Finlandiya 21 yaş altında 43 futbolcuya ilk kez forma verdi. Bunlardan 15’i düzenli olarak oynadı.

Grubu lider kapatan İzlanda; 24 genç oyuncuya ilk kez forma teslim etti; bunların 7’si düzenli oynayan oyuncuya dönüştü. 15 yaşındaki Baldur Gudlaugson’u 1 dakika oynatmaları biz genç oynatırız markörü gibi sembolik.

Hırvatistan? 25 genç futbolcuyu profesyonel ligin parçası yaparken bunların altısı düzenli oynar oldu. Konyalı Kaan Özdemir’den iki ay küçük yaştaki Dino Haliloviç 10 forma şansı buldu. Umursamadığımız, ama FIFA sıralamasında bizden yukarıda olan ülkelerde durum şu: Polonya (17), İsviçre (25), Avusturya (27) ve İsveç (49) genç oyuncuya şans verme konusunda da bizden önde. Futbolcu yetiştiren ülkeler Belçika (32) ve Hollanda (46) neredeyse üç katımız. İsveç’te 15, Avusturya’da 11 futbolcu takımlarının değişilmez isimleri.

Milli takımının her mevkiisinde neredeyse üç iyi adamı olan Fransa’da bu sezon 21 yaş altında 41 futbolcu ilk kez ligle tanıştı; Dünya Kupası’nı dört, Avrupa Şampiyonluğu’nu üç kez kazanan Almanya’da futbol piyasasına tam 44 genç lanse etti.

Bizde ise Mert Çetin, Yusuf Çoban, Fatih Aksoy,  Sincere Seth ve Kadir Kaan Özdemir gibi futbolcular, hocaları mecbur kalmadıkça yedek kulübesinden çıkamıyor.

Yerli-yabancı oyuncu sayısı kuralını tartışırken sıklıkla duyduğunuz bir cümle vardı: “Marka ligler oyuncu yetiştirmez.” Bu rakamlar gösteriyor ki, bu da koca bir yalan. Yerli yabancı demeden daha fazla genci oynatıyorlar.

Tecrübeli oyuncuların yanında genç oyunculara daha fazla forma şansı vererek Türk futbolunun sağlıklı büyümesini sağlayabiliriz!

Haberin arkasındaki haber

“Samsunspor’da 10 futbolcu alacaklarından dolayı TFF’ye başvurdu.” Başvuru yaptığı için dayak yiyen Urfaspor futbolcusu Mertcan Çam’ın haberini okuduğunuz gibi bunu da okumuşsunuzdur.

Peki, futbolcu, avukatı aracılığı ya da bireysel olarak TFF’ye başvurduğunda süreç ne kadar sürede tamamlanır?

En iyi üç, en kötü altı ay sürede alacaklı taraf kulüpten alacağını tahsil etmeye hak kazanyor.

UÇK (Uyuşmazlık Çözüm Kurulu) zorunlu mercii değilken, bu davalar adli yargılama kapsamında 3 ila 5 yılda sonuçlanıyordu. O zamana kadar da batan kulüp batıyor, futbolcu futbolu bırakıyor, borçlandıran kişiler çoktan yöneticilikten ayrılmış oluyordu.

UÇK’lar süreci hızlandırdı. Mertcan’a inen yumruklar işte bundan.

Peki, eski düzende futbolcu alacaklarını adli yargıda takip eden bazı “Hukuk Bürolarının” ve “Kulüplerin” şu anda TFF’nin UÇK’ları zorunlu mercii kapsamından çıkarması için lobi yürüttüğünü biliyor musunuz?

Yöneticiler, bunlarla uğraşana kadar ayaklarını yorganına göre uzatsın!

Karşında da bir seven var

Taraftarlıkta sınırını bildiğin sürece karşındakini kızdırmak eğlencelidir. Aksi halde futbol çok sıkıcı olurdu.

Garip olan şakalaşmak değil, ölçüyü kaçırmak.

Oysa sınırı belirlemek o kadar kolay ki, dalga geçen de geçilen de karşısında kendisi kadar başka bir takımı seven biri olduğunu hatırlasa, ne hissederdi düşünse.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

5 Ağustos 2022 Cuma

Kadıköy'de festival havası

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

En önemlisi kazanmaktı

8.08.2022

Engin Verel

Kaleci farkı

28.07.2022

Alen Markaryan

İptal tuşu yok

7.08.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Kadıköy'de festival havası

5.08.2022

Gürkan Ata

Korner hocası almaya gerek yok!

6.08.2022