• 24 Ocak 2016 Pazar 01:45
  • |
  • 24 Ocak 2016 Pazar 09:12

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yaz hazırlığı

Paylaş

Osmanlıspor sağbeki Muhammed‘in Sabri’ye kıyasla sahada Gökhan Gönül performansı sergilemesinin sebebi, oyuncular arasındaki bireysel kalite farkı mı? Asla!.. Sorun Osmanlıspor’un kurgusunun doğru olması. Diğer taraftan Galatasaray doğru kurguyu sezon başından bu yana bir türlü oturtamadı. Bu nedenle Galatasaraylı oyuncuların özellikleri bir türlü maçlara yansımıyor. Bu işin bir yönü. Teknik ekiplerle alakalı…

Galatasaray’da hücumun solunda oynayan Olcan ve sağında oynayan Sinan, sezon başından bu yana Osmanlı’daki Umar ve Torje kadar ümit vaat eden bir görüntüye sahipler mi? Yabancı kuralının değiştiği sezonda Galatasaray’ın kadrodaki yerli oyuncuları ligin yeni ekibinin yabancıları kadar heyecan vermiyor. Bu da işin diğer yönü, ki futbolcularla ilgili olan bu bölüm Galatasaray teknik kadrolarının elini zorlaştıran en büyük etken.

Dün stoper sakatlıkları Mustafa Denizli’nin elindeki sınırlı olan hamle gücünü iyice sıfırladı. Ancak onlar olmasa bile Galatasaraylı oyuncuların kazanacak bir takım görüntüsü vermediğini söylemek gerek. Sneijder’in uzaktan çektiği şutun direkten dönmesinin dışında Osmanlı defansını panikletecek atak yapamadılar.

Sezonun ilk yarısında orta sahaya bir transfer ile takım savunmasının düzeleceği yanılgısına düşülmemesi, sistemin değişmesi gerekliliği ortadayken ikinci devreye Galatasaray sisteminin iflas ettiği maçı oynadı.

Sistem işlemeyince Donk etkisi de ikinci lig maçında bitti.

Sakatlıklar sonrasında Donk’un stoper performansını gördük. Rıza Çalımbay röportajlarından “isterse, stoper de oynar” diyordu hep. Gerçekten Donk stoper oynamayı istemiyor. Kısa sureli performansı gösterdi ki Donk orta sahadaki halinden kötü bir stoper!..

Mustafa Denizli’nin transfer açıklamalarında alt metin olarak verdiği gelecek sezona hazırlanmalıyız, Ankara deplasmanı sonrası artık yüksek sesle konuşulmalı.

Eğer transfer yasağı gelmeyecekse kış transferinde daha fazla hareketliliğe gitmeden, gideceklerin mali yükünden kurtulacakları ve daha sağlıklı transfer yapabilecekleri yaza hazırlanmalılar.

Galatasaray altı deplasmandır kazanamayarak ligin şampiyonluğunu kovalayamazdı. Bu sonuç Avrupa sıralaması için mücadeleyi başlatmıştır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Güven çıkar oyundan!

30.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021