• 7 Eylül 2015 Pazartesi 01:45
  • |
  • 7 Eylül 2015 Pazartesi 01:45

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yarınlar güzel olacak

Paylaş

Bu oyuna katmamız gereken tek şey olgunluk demişim Letonya maç yazısının son cümlesinde. Bunu becerebilirsek Letonya karşısındaki oyunun Hollanda maçını kazanmamıza yeteceğine inanıyordum. Letonya maçının tabelasına rağmen benim gibi pek çok kişiyi buna inandıran Ay-Yıldız formayı üzerine geçirenler çocuklardı.
Hollanda karşısında birinci dakikadan itibaren sakin, akılcı ve iyi olduklarının farkına varmış oynadılar.
O kadar iyi oynadılar ki, Hollandalı oyunculara kendi kullandıkları taçtan gol attılar. Bu tür hataları genelde biz yapardık. Milliler kendilerinden emin tavırlarıyla Portakalları hataya zorladı.
Sağ ve sol kanadımızda çizgiyi kullanan oyuncu tipinin yerine topa hakim isimleri tercih etmiştik. Top rakibe geçtiğinde pozisyonuna göre sağ ve sol kanadı Oğuzhan, Arda, Hakan ve zaman zaman Burak ile kapattık. Topu kazandığımızda da bu oyuncular üzerinden top kaybı yapmadam, mümkün olduğunca hızlı çıktık.
Sağda Hakan daha içeri girerek Şener’in önünü açtı. Arda gizli santrafor gibi direkt kaleyi ve golü düşünen ismimizdi.
Bu galibiyetin önemi şudur. Tarihimizde Mustafa Denizli hem Almanya, hem Hollanda’yı yenerken maç önü ve içi stratejileri doğru kurmuştu. Ancak onların büyük takımlar olduğunu kabul ederek hareket etmiştik. Bu kez Hollanda’yı yenerken, onlar gibi takımların tarihlerinden korkmadan kendi oyunumuzu geliştirirsek onlardan daha iyi olduğumuzun farkına varacak bir oyun ortaya koyduk.
Sadece savunarak değil, oyunun her iki yönünü de oynayarak goller attık. Arda’nın çıkışı sonrası fazla defans yaparak kazandık. Bu maçtan çıkartmamız gereken bu eksiğimizi düzeltmek olmalı.
Abdullah Avcı döneminde yaktığımız, ama sabretmediğimiz ateşin harlanmasını sağlayabiliriz.
Bu galibiyet bir uyanış olabilir.
Sergilediğimiz futübol bize geride kalan iki maçta ihtiyacımız olan dört puanı çıkartır. Play-off için de umutlandırır. Ancak grubun sonucu ne olursa olsun ileriye gülen yüzle bakmamızı sağlayacak bir oyuncu grubumuz var. Forvetimizi golcü kılabildiğimiz sürece de sırtımız yere gelmez.
Yeter ki kendi kendimizi imha etmeyelim. Bu konuda hayli iyiyizdir de…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022