• 11 Ağustos 2018 Cumartesi 02:00
  • |
  • 11 Ağustos 2018 Cumartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yara sardılar!..

Paylaş

Galatasaray Süper Kupa yarasını çok da iyi oynamadığı ancak sonuca gitmeyi bildiği Ankara deplasmanı galibiyeti sarmasını bildi.

Bireysel beceriye dayanan, düzeni az, doğaçlaması bol bir oyun izledik.

Fatih Terim’in kurduğu on bir Süper Kupa maçı sonrasında dişlerini sıkarak konuştuğu basın toplantısının yansımasıydı. Gazetelerde maç günü çıkan tüm muhtemel on birleri taca çıkardı. Sağ bekte Mariano’nun başlaması, sakatlığı nedeniyle oyanayamaz denilen Nagatomo’nun sahada olması da sürprizdi. En büyük sürpriz ise Gomis, Belhanda ve Feghouli’nin üçünün birden on bir başlamamasıydı.

Böylelikle Fatih Hoca’nın Akhisar maçı sonrasında isim vermeden eleştirdiği, kendi söylediklerini yapmaktansa kafasına göre oynayan futbolcuların kimler olduğu da ortaya çıkmış oldu.

Skordan bağımsız on birde olmayan bu oyunculardan Gomis ile ilgili fikrimi söyleyeyim. Nasıl fındıksız fırın sütlaç olmazsa Galatasaray da Gomis’siz olmaz!

Daha çok koşu özellikli, ikili mücadelelerden çekinmeyecek futbolcular tercih edilmiş; oynatılmayanlara mesaj verilmiş. Fakat bu kadro operasyonu ile sahaya dizilenler lige yeni çıkmış Ankaragücü karşısında son şampiyon olduğunu hissetiren bir oyunu da ortaya koymadı.

Galatasaraylı futbolcular yerleşik Ankaragücü savunmasına karşı, rakip alana kalabalık olarak yerleşse de duran toplar dışında gol atabilecek bir organizasyon içerisinde görünmedi.

Geriye düştüğü maçta bir korner bir de rakibin kendi kalesine attığı golle geri dönmek şanstı.

Kanatlarda Rodrigues ve Onyekuru, forvette Eren ve onun hemen arkasındaki Sinan Gümüş daha çok geniş alan aradılar. Set oyununda etkisiz kaldılar. Orta saha merkesinde Fernando ve Donk gibi benzer özellikli oyuncuların olması da oyunun akıcılığını olumsuz etkiledi.

Galatasaray’da fizik kondisyonu ve konsantrasyonunu artırması gereken futbolcuları var; orta saha ve stoperde transfere de ihtiyacı var. Bunlardan dolayı istenen futbol ortaya çıkmıyor olabilir. Ancak tüm bu eksiklerin yanı sıra Galatasaray’ın acil şekilde saha içi düzene ve organizasyona da ihtiyacı var.

Akhisar maçında Manu, dün de El Kabir’in defans arkasına koşusu bile Galatasaray’ın saha içi yerleşiminin arızaya uğramasına yetti. Bunun oyuncuların hazır olmaması veya transferin yapılmaması ile de pek alakası yok.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021