• 28 Aralık 2015 Pazartesi 11:09
  • |
  • 28 Aralık 2015 Pazartesi 11:09

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yapılacaklar listesi

Paylaş

Tabela 1-1. Beraberlik golünün sahibi Sinan Gümüş’ün indirdiği topa Umut Bulut’un çektiği şut gol olsa Galatasaray maçı kazanır mıydı? Evet.
Eğer doksan dakikanın sonunda eşitlik bozulmayıp Galatasaray iki puan kaybettiyse;  Umut Bulut’un içinde bulunduğu bu pozisyonu kaçırdığı için puan kaybetmedi. Organizasyonu bozuk olduğu, hatta biraz daha ileri gidersek organizasyonu olmadığı için kazanamadı.
Gazetelerin spor sayfaları doğal olarak transfer haberleri ile dolup taşıyor. Türlü isimler manşetleri süslüyor. Galatasaray yönetimi yaz transferinde yapmadığını kış transferinde yapacağı demeçleri veriyor! Ancak Galatasaray’da devre arasında kimi alırsa alsın, takımın asıl ihtiyacı olan organizasyondur. Bir oyun planı. Anlaşılır, işleyen ya da işleyeceği izlenimi veren bir plan. Yoksa pozisyona girer yine Galatasaray. Fakat girdiği pozisyonlarda dünkü gibi “raslantı” görüntüsünden kurtulamaz. 
Mustafa Denizli, aranın gelmesine transferler kadar planını takıma uygulatacağı zamanı (stressiz) bulabileceği için seviniyordur.
“Galatasaray ilk yarıda isabetli şut çekemedi.” Sadece dün değil, sezonun resmi maçlarında birden fazla kez karşı karşıya geldi bu durumla. Çektiği ilk isabetli şutun yetmişli dakikalarda gol olduğu maçlar kazandı. Bir yılda üç teknik direktör gören futbolcu grubunun organizasyon karmaşası yaşaması normal, değil mi? Dünkü puan kaybından çok oynanan oyun rahatsızlık verici. Elbette bunun tek sebebi de organizasyonsuzluk değil.
Sneijder, Burak ve Denayer gibi kaliteli oyuncuların eksikliğine maçın içinde eklenen Podolski’den sonra görüldü ki, Galatasaray’da sıradan oyuncu sayısı arttıkça oynanan futbol da vasatlaşıyor. 
Sorun kadroda Umut Bulut’un olması değil. Umut Bulut’un sıradan oyuncu çokluğu nedeniyle bu grubun içerisinde yıldız kalması. Yaz transferindeki politikanın sonucudur bu durum!..
Galatasaray yeni yıla girerken yapılacaklar listesi hazırlayacaksa; transferde hata yaptığını kabul et, sıradan oyuncu almaktan vazgeç, oyun organizasyonu oluştur, bunu oluşturacak hocana zaman tanı… Bu listenin en başına bunları yazmalı!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Haziran 2021 Pazartesi

Güneş'e yazar!..

17 Haziran 2021 Perşembe

Hayaller ve gerçekler

12 Haziran 2021 Cumartesi

İtalya kalesi uzakta!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ortada 'takım' yok

29.07.2021

Engin Verel

Reklamlar bitti

21.06.2021

Alen Markaryan

Futbolun kuralları

27.07.2021

Kenan Karcı

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

23.07.2021

Mustafa Sapmaz

Güneş'e yazar!..

21.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021