• 26 Eylül 2015 Cumartesi 22:01
  • |
  • 26 Eylül 2015 Cumartesi 22:01

YAZAR

Mustafa Sapmaz

YAP BOZ

Paylaş

İçsahada Galatasaray’ın baskı kuramama gibi sorunu yok. Skor alamadığı maçlarda da benzer ve hatta daha fazla baskıyı kurmuşlardı. Bu basıkı sonucu buldukları şut/gol verimliliğinde sıkıntı yaşıyorlar. Gaziantepspor maçının kırk beş dakikası da aynı şekilde oynandı.

Dün Galatasaray hücumdan savunmaya geçişte zorlandı. Hücumda topu kaptırdıklarında (ki skor dengede gittiği sırada daha belirgindi) fazlasıyla dağınık göründüler. Şansları karşılarında hücumu fazla düşünmeyen Gaziantepspor olmasıydı.
Denayer ilk yirmi dakika yüksek tempo ile rakip sol kanada yaptığı bindirmelerle gole en yakın yol olarak gözüktü. Antep teknik heyeti ona ikili sıkıştırma yaparak oynamaya başladığında etkisini azaltabildi. Denayer stopere geçtiğinde sağ kanattaki dinamizmi azalır, ama takımın hücumdan defansa geçişte arkayı toparlayabilir. Ancak Denayer’in sahadaki varlığı Galatasaray’a artı yazacak. Denayer’in stoper oynamasının doğru olduğunu düşünüyorum.

Galatasaray Belçikalı’nın da etkisiyle oyunu sağ kanada yığdı. Ancak oyunun yönünü hızlı çeviremediği için sahasında yerleşik kalmaktan mutlu olan Antep savunmasının yerleşimini bozamadı. Antep cezasahası civarında kilit pas eksikliğini yaşadıkları sırada, Hakan Balta sahneye çıkıp Umut’a attırdığı golle tabelayı lehine çevirdi.

Burak Yılmaz’ın yokluğunda “Podolski mi, Umut mu oynamalı” sorusu ile geçirdiğimiz haftanın sonunda gördük ki, santraforda Umut, solda Podolski oynar. Dün Yasin forvetin solundaydı. O bölgeye Podolski’yi monte edip kurulacak kadroda Umut-Podolski ikilisi birbirinin performansını yukarı çekecek.

Galatasaray hücumdan defansa geçişi düzeltirse, hızlı ve atak oynayan takımlara da kafa tutabilir. Ancak Hamza Hoca kadroda her hafta bir olumsuzluğu onarsa da başka bir arıza ortaya çıkıyor. Hoca dün gece bu sorunu skoru aldıktan sonra yaptığı değişikliklerle takımı topun arkasına geçirip kendi alanine savunmakla çözdü. Hamza hoca devre arasına kadar bu yap-bozla yaşamak durumunda.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Haziran 2021 Pazartesi

Güneş'e yazar!..

17 Haziran 2021 Perşembe

Hayaller ve gerçekler

12 Haziran 2021 Cumartesi

İtalya kalesi uzakta!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ortada 'takım' yok

29.07.2021

Engin Verel

Reklamlar bitti

21.06.2021

Alen Markaryan

Futbolun kuralları

27.07.2021

Kenan Karcı

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

23.07.2021

Mustafa Sapmaz

Güneş'e yazar!..

21.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021