• 17 Kasım 2012 Cumartesi 02:00
  • |
  • 17 Kasım 2012 Cumartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yanlış strateji

Paylaş

G.Saray geride Cris ve Dany'i, hemen önlerinde de Selçuk veya Melo'dan birini bırakıp, yedi oyuncusuyla rakip alanda doğru dağılım sağlayarak, iki stoperin arasına pas yaparak ve sıkıştığında oyunun yönünü çevirerek Karabüksporluları yerleşim hatasına zorladı.
Defans çizgisini orta sahaya kadar çıkardıklarında (ki, genelde bu baskıyı yaptılar) geride Karabük'ün hızlı forvetlerine yaşam alanı bırakan derin boşluklar barındıran, skoru hemen almak isteyen ama riskli bir oyunu tercih ettiler. Karabük de bulduğu ikinci fırsatta ilk golünü attı!
Geriye düşse bile bildiğini oynayan, planını değiştirmeyen G.Saraylı futbolcular, beraberlik golünü Burak Yılmaz'ın ayağından bulsa da bu kez Lua Lua'nın bireysel becerisiyle Mehmet Yıldız'a attırdığı golle paniğe büründü. Devre 'Hızır' gibi tam zamanında yetişti.
FARKI MUSLERA ÖNLEDİ
G.Saray'ın ilk yarıyı kendi evinde 2-1 geride kapatması beklenmedik bir durum. Ancak kontratak oyuncusu sınırlı sayıda olan Mersin İdman Yurdu'na karşı dengeli bir strateji ile oynamış Sarı-Kırmızılılar'ın, hızlı oyuncuları bulunan Karabük karşısında rakibe geniş alan bırakarak oynaması daha şaşırtıcıydı! Rakibe ikinci yarı daha çok geniş alan bırakmaları bu kez normaldi. Skor bunu emrediyordu. Bu dakikalarda tabelada skoru arttırmayan isim Muslera'ydı.
Neredeyse kendi sahasında adam bırakmadan oynadıkları bu oyun bir baskı yaratmadı, ama şöyle bir faydası oldu. G.Saray sahasındaki geniş alandan iştahı kabaran Karabüklü futbolcular defans güvenliğini ikinci plana atıp hücumu düşündü. Bu da blok halinde oynayan Karabük'ün takım boyunu uzattı. Özellikle 60 ile 70'inci dakikalar arasındaki bu avantaj G.Saray tarafından kullanılamadı.
Fatih Terim'in bireysel yeteneğine güvendiği Engin ve Amrabat hamleleri doğru olmakla birlikte saha içinde aynı etkiyi de yaratmadı. Sonuç: G.Saray, Karabükspor'un soğukkanlı oyun anlayışına, hücum hattının gösterişli oyununa ve böyle bir rakibe karşı riskli stratejiyle oynadıkları için kaybetti!

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

17 Haziran 2021 Perşembe

Hayaller ve gerçekler

12 Haziran 2021 Cumartesi

İtalya kalesi uzakta!

16 Mayıs 2021 Pazar

Tebrikler Beşiktaş...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kazanılacak 6 puan var

12.06.2021

Engin Verel

Hiçbir şey yok

17.06.2021

Alen Markaryan

Vallahi bırakın!

17.06.2021

Kenan Karcı

İtalya'dan dönememişler

17.06.2021

Mustafa Sapmaz

Hayaller ve gerçekler

17.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021