• 23 Kasım 2014 Pazar 01:45
  • |
  • 23 Kasım 2014 Pazar 01:45

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Yanlış hesap

Paylaş

Galatasaray’ın başlangıç on biri mevcutların içinde takım savunmasını en iyi yapan, ama yetenek olarak takımı eksik bırakan bir kadro. Kasımpaşa maçında top rakibe geçtiğinde daralmayı iyi yapmış, kendilerindeyken açılmış, mesafelerini korumuşlardı. Dün de ilk yarının otuz beş dakikası bbenzer oynadılar. Prandelli’nin bu tercihini izlerken, hissedilen eksikliği bireysel performansla şöyle örnekleyebilirim; Emre Çolak belki pozisyonunu kapatırken Sneijder’den pek göremeyeceğimiz içten koşusunu atıyor, fakat Sneijder’in kalitesi de aranıyor. Taraftarın elli dördüncü dakikada ısınmak için yedek kulübesinden korner köşesine gittiğini gördükleri Sneijder’e maçın en coşkulu tezahüratını yapması da bundadır!

Maçın ilk yarısı, on beşinci dakikada Olcan’ın soldan gelen topa ceza sahasında vücudunu yatırarak şuta hazırlanışı en iyi bireysel hareketti. Yirminci dakikada kısa, seri, küçük üçgenlerle ve oyunun yönünü değiştirerek oluşturulan atak da sezon başından bu yana en organize atak girişimiydi. Sanırım Prandelli bunu başardıkları hanesine yazacaktır. Sorun kopuk kopuk yapmaları, eğer maçın geneline yayabilirlerse asıl başarı o olacaktır.

Tabelanın sıfır sıfırda kalması Trabzonspor’un işine geliyordu. Öncelikleri doğru defans yapmaktı. Ancak tabelada eşitliği koruyan Trabzonlu oyuncuların defansif hamlelerinden çok Galatasaraylı futbolcuların yapamadıkları belirledi.

Galatasaray takım bütünlüğünü otuz beşinci dakikaya kadar korudu. Rakip kaleye de yerleşti. Oyuna da hükmetti. Ancak öndeki oyuncuların bitiricilikleri yetersizdi. Skorun dengede gitmesi, takım boyunun uzamasına, Trabzon’un topa hakim olmasına ve Cardozo’yu oyuna sokabilecekleri fırsatları yakalamalarına neden oldu.

Prandelli’nin rotasyon kararı anlaşılabilir. Bu yine de “Bu sene hedefimiz 4. Yıldız” diyen bir hoca için Şampiyonlar Ligi maçı öncesi; yanlış strateji kurduğu gerçeğini değiştirmez.Trabzonspor’u biz her halükarda yeneriz diye düşünmüş olmalı. Maçı bitirdiği on birle başlayıp skoru erken bulmaya çalışmak; özgüveni düşük Trabzonspor’u maça ortak ettirmez, ligde önemli bir maçı hasarsız ve düşündüğü futbolcuları öndeyken değişikliklerle kulübeye çekerek dinlendirme fırsatı verirdi. Kaybetse bile bu düşünce ile kaybetmeliydi.

Trabzonspor tarafından değişen bir durum yok, Cardozo’ya uygun bir futbol oynadıkları ölçüde ligdeki iddialarının kuvvetleneceği bu maçın 30’uncu dakikasından sonra çok daha net görüldü!
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021