• 30 Ağustos 2015 Pazar 09:37
  • |
  • 30 Ağustos 2015 Pazar 09:37

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Verimlilik

Paylaş

Umut Bulut devre bittiğinde topla 12 kez buluşmuştu. Eğer topla buluşma sayısı üzerinden eleştiri yaparsak hata olur. Günümüz futbolunda forvet oyuncularının topla çok buluştuğu bir oyun oynanmıyor. Dün Almanya Ligi'nde(Bundesliga) Mainz05 kendi sahasında Hanoover'i mağlup ederken Yoshinori Muto topa sadece 15 kez buluştu, ama maçı iki golle tamamladı. Umut Bulut'taki sorun hücum verimliliği.

Bunu Hamza Hamzaoğlu da görmüş olmalı ki, skor olarak öndeyken Umut'un defansif katkısını kenara koydu. Topu daha etkili kullanmak adına Emre Çolak'ı onun yerine aldı.

Konu verimlilikse Galatasaray'da bu konuda en iyi isim dün de Sabri Sarıoğlu'ydu. Galatasaray'ı sorunlu gösteren de bu durum. Onca isim varken hala Sabri'nin ön plana çıkması Sabri adına iyi, takım adına kötü işaret.

Carole Fransa ikinci liginden transfer olurken tamamladığı sezonda topla en çok temas eden oyuncu unvanını elinde tutuyordu. Dün de takımında Sabri ile birlikte topla en fazla buluşan oyuncuydu. Bu Galatasaray'ın her iki kanadını da dengeli kullanabildiğinin göstergesiydi. Onun kırmızı kart görmesi bu anlamda büyük bir dezavantaj yarattı.

Çok pozisyon üretemese de oyuna iki kanat beki ile derinlik kazandıran Galatasaray, biraz da rakip kaleci Kaya'nın hatasının katkısıyla tabela üstünlüğünü elde etmişti.

İki kanadını dengeli kullanamadıkları için Carole'ün atılışı sonrası tamamen savunan bir takıma büründüler. Oyunu soğutup Konyaspor ateşini söndürdükten sonra önde oynamaya başladıkları anda Sneijder ile bitirici hamleyi yaptılar.

Bir kişi eksik kaldıklarında Hamzaoğlu'nun Melo'yu defansa çekip sol bekte Hakan'ı görevlendirmesi, orta sahanın merkezine Podolski yerine Rodriguez hamlesi yapması doğru karardı.

Sneijder ve Burak verimliliğine ayak uyduracak isimleri hücum hattına yerleştirdiğinde Galatasaray'da taşlar yerine oturacak!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

13.10.2021

Engin Verel

Değişen bir şey yok

9.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021