• 26 Kasım 2015 Perşembe 02:00
  • |
  • 26 Kasım 2015 Perşembe 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Veda!

Paylaş

Atletico karşısındaki Galatasaray on biri yenelim diye değil, yenilmeyelim diye kurulmuştu. Defans dörtlünüzü dört stoperden kurabilirsiniz. Sağ bekinizi sağ açık da yapabilirsiniz. Bu oyuncuları tercih edip, kazanmaya da oynayabilirsiniz. Ancak bunun için bir hücum planı gerekir.
Dün gece daha ilk topta Galatasaraylı oyuncuların niyeti belli oldu. Ayaklarındaki topu ileri doğru gelişi güzel vurup topun arkasına geçtiler. Ben hücum etmeyeceğim. Sadece savunacağım. Gol yemezsem berabere kalırım. Buna karşın bir de atarsam… Harika olur, dediler. Bolca şansa bırakılmış bir anlayıştı!..
O şans Sneijder ile maçın erken dakikalarında geldi de, ama o pozisyon gol olsa bile bu anlayışla bir gün kadar uzun gelecek doksan dakika olacağı belliydi.
Günümüz futbolunda “komkapkt” kelimesini sık duyar oldunuz. Maç öncesi Tafaarel de kullandı. Kelime anlamında olduğu gibi sahada on oyuncunuzun “az hacimli” olmasını tarif eder. Birbirine yakın oynamayı amaçlarsınız. Boyuna 20-25, enine 30-35 metrede tüm takımı dizmek makbulü.dür Ancak bu az yer kaplayan takımı saha içinde bir de dolaştırmanız gerekir.
Dünkü oyun, kompakt oyunun tanımı olamaz. Olsa olsa kendi kalene yakın oynamaktır.
Üstelik bunu maç içindeki Atletico baskısı değil, maç öncesi Atletico’nun muhtemel baskısı doğurdu. Belli ki, Atletico baskılı oynar, o zaman biz geri çekilelim. Böyle düşünülmüş.
Galatasaray ceza sahasında dört savunma oyuncusu, onlar yetmezmiş gibi iki orta saha merkezi oyuncuları, hücumcular da bu oyunculardan en fazla 10 metre uzaklıkta. Bu bir duran top savunmasında değil, açık oyunda ortaya çıkan wgalatasaray savunma manzarasıydı.
Kanat oyuncuları (Yasin-Olcan) savunmayı düşünmekten hücum edemedi. Sabri Lizbon’da da hücumun sağ kanadında maça başlamıştı. Dün gece de.
Bu karar Hamza Hamzaoğlu’nun yetersizliği değil, çaresizliğiydi.
Dün takımın başında hoca yoktu. O yüzden maçın olumsuzluklarını kime bağlamalı? Taffarel deseniz haksızlık olur. Taffarel’in bu kararlarından çok, Şampiyonlar Ligi’nde  beşinci maça hocasız çıkılmasını sağlamak daha garip değl mi?

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

'Ah be' dedirten zafer!

09.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Kurt kışı geçirir yediği ayazı unutmaz

11.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021