• 18 Mayıs 2018 Cuma 00:01
  • |
  • 18 Mayıs 2018 Cuma 00:01

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Var mısın yok musun?

Paylaş

Bolu – Gaziantep FK maçının beIN Sports’daki canlı yayınında yorumcuydum. Var bizim için de farklı bir deneyim olacak. Yayın sonrası VAR için hissettiklerim şunlar. BİR: Merkez Hakem Kurulu geri planda büyük özen ve titizlikle hazırlık yapmış. Sistem kusursuz işliyor. İKİ: Bu sistem taraftara iyi anlatılmalı. Her pozisyona değil, gözden kaçan ya da kritik anlardaki hatalı kararı (gol, penaltı, kırmızıdan ihraç) düzeltmek için uygulanacak. ÜÇ: Uygulama kullanıldıkça maçın hakemi ile asistan hakem arasındaki uyum artacaktır. Şu anda dışa yansımayan bir acemilik var. DÖRT: Video asistan hakemin (VAR) felsefesi “Minimum müdahale, maksimum fayda” olacak.

BEŞ: Hakemler, nasılsa video asistan hakem kritik pozisyonda hatalı karar versem de düzeltecek güveniyle gördüğünü çalacak.

Ofsayt olmadığı halde kalkan bayrakla kesilen gollük atağa VAR bir şey yapamayacak. O yüzden bu duruma çözümüm şu. Çizgi hakemleri pozisyon bariz ofsayt değilse, bayrağını kaldırmasın. Pozisyon aksın. Sonunda gol olduysa, video asistan hakem pozisyonun ofsayt olup olmadığını belirlesin. Böylece çizgi hakemleri de rahat eder. gelen oyuncuları daha uygun fiyata mal edebiliriz. Ancak Türk futbolunun kurtuluşu “al-sat” değil, “yetiştir-sat” ekonomisini oturttuğumuzda olacaktır.

Video asistan hakem (VAR) uygulanmaya başladı. Boluspor – Gaziantep FK maçında hakem Ümit Öztürk penaltı kararını bir de kendi izleyerek iptal etti. VAR sistemi bu kararla birlikte ölü doğmamış oldu. VAR olumlu olduğu kadar olumsuzluklarıyla da futbolda pek çok şeyi değiştirebilir. İşte benim aklıma gelenler.

“O stadı 50 bin kişi doldur. Bak bakalım o düdüğü çalabiliyor mu?”

Evet, hakemi ev sahibi taraftarın baskı altına alması gerektiği düşünülür. Bunu anlatan da yukarıdaki cümledir. VAR bu düşünceyi parçalayacak. Sen istediğin kadar hakemi baskı altına al, sonucu etkileyecek kritik anlarda, stat dışındaki video asistan hakemi alamayacaksın. Lehine hata olduğunda da kararı düzeltebilecek.

Düşüncem: OLUMLU

***

“Oynatalım Uğurcuğum”

Bu cümle Türk spor yayıncılığı hafızasına kazınmış bir cümledir. Biten maçın ardından, hakemin karar verdiği pozisyonu farklı açılardan oynatıp-durdurup çözmeye çalışmayı anlatır. Hakem eleştirisinde kullanılan bu teknik, şimdi hakemin kararının ardından hemen video asistan hakem tarafından uygulanacak.

Düşüncem: OLUMLU

***

“Gol atmak bulutların üzerinde uçmak gibidir”

Gol atan futbolcuya sorun. On tanesinden dokuzu hissini bu cümle ile anlatır. Şimdi. Golden sonra  “VAR golü inceliyor” cümlesi duyacaksınız. Hakem Video asistan hakemden gol için onay bekleyecek. Bu da en az 15-20 saniye eli kulağında beklemesi demek. Bu kural iyice yerleştiğinde, o sevinç eğer golde bir kusur varsa hayal olup gidecek. Futbolcu golünü attıktan sonra “Acaba gol müdür” şüphesi ile sevinecek!

Düşüncem: OLUMSUZ

***

“Emek hırsızı”

Taraftar futbolcuyu işler kötü gittiğinde aldığı maaş üzerinden eleştirir. O durumda emekçi olarak görmez. Fakat rakip takım futbolcusu hakemi aldatarak, aleyhlerine bir penaltı çaldırdı mı, ertesi maç tribünde “EMEK HIRSIZI” pankartını asar. Bu çelişkili durum, penaltı vermiş olsa bile video asistan hakem tarafından düzeltileceğinden tarihe karışacak.

Düşüncem: OLUMLU

***

“Tanrı’nın eli”

Futbol tarihinin unutulmaz anıydı. Maradona yükselmiş. Topa eliyle vurmuş. O top ağlara gitmişti. TV’den izleyenler tekrarında golün elle atıldığını fark etti. Maradona İngiltere ile aralarındaki tarihi geçmişe vurgu yaparak “Tanrı’nın eli” diyerek ilahi adalet vurgusu yapmıştı. Bugün böyle bir gol atılsa, video asistan hakem golü iptal ederdi. Futbol tarihinde içinde hatayı da barındıran böyle bir hikaye olmazdı.

Düşüncem: OLUMSUZ

***

“Futbolcu bu penaltıyı almış”

Futbol eleştiri literatürüne yerleşmiş olan “Faulü almak” tanımı ortadan kalkacak. Hakemi aldatmayı alışkanlık haline getirmiş futbolcular, hareketlerine çekin düzen verecek. Hakeme yuttursa bile video asistan hakemin o pozisyonu tekrar izleyeceğini bilecek. Mecburen ahlaklı davranacak.

Düşüncem: OLUMLU

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

'Ah be' dedirten zafer!

09.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Kurt kışı geçirir yediği ayazı unutmaz

11.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021