• 10 Nisan 2013 Çarşamba 02:00
  • |
  • 10 Nisan 2013 Çarşamba 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Üstü kalsın

Paylaş

Özellikle ilk çeyrekte, Galatasaraylı futbolcuların hücum koşularına defansif koşu ile karşılık verirken ya da Galatasaray savunmasının arkasına hücum koşusu yaparken, paranın üstü kendine kalacak çoçuğun bakkala gidiş_gelişindeki kadar hevesliydi Real Madridli topçular!

Real Madrid seviyesindeki takımları diğerleri ile ayıran temel özellik artistik hareketleri olan yıldız futbolculara sahip olmaları değil, düşündüklerini hem bireysel hem takım halinde hızlı uygulamaları.

Onları ancak onlar kadar hızlı davranarak alt edebilirsiniz. Galatasaray ilk çeyrek dışında dün gece bunu iyi başardı.

Adam ve alan paylaşımı, boşaltılan alana koşu, sahanın her metrekaresini kullanan doğru alan geçişleri, ilk topa müdahaledeki keskinlik, gerektiğinde ön alanda yapılan baskı, kendi alanında beklerkenki sakinlik, sahaya anlamlı dağıldıkları için sprintlerle yoruluyorlarmış gibi gözükseler de aslında eknonomik oynamaları ve bunların hepsini takım halinde yapmaları; Real Madrid bu yüzden kolay karşı konulabilecek bir takım değil.

Dün Galatasaraylı futbolcuların en iyi yaptığı şey, tüm bunları iyi yapan Real Madridlilerin pas bağlantılarını kesmesiydi. Böylece İspanyollar topa hükmetse de asla oyuna hükmedemedi!

Usta işi gol vuruşları görkemli bir zafer getirdi. 3_0’ın rövanşında Real Madrid’i son çeyrekte panikletmek azımsanacak iş değildir. 2001’de benzer ikinci yarı performansı sayesinde galibiyeti babasıyla kutlamış genç adamın, geçen on yıllık sürede bu kez kendi çocuklarıyla sevinç yumağı olan babanın aldığı en harika hediyedir bu galibiyet!

Ve içinde çokça hüznü de barındırır. Çünkü bu eşleşme ilk maçta kaçan gol fırsatları ve daha çok Burak Yılmaz’a verilmeyen penaltı ile hatırlanacak.

Yine de yaşattığı keyfi düşündüğünde üstü kalsın dedirtecek...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

İsabetsizler takımı!..

25.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021