• 3 Ekim 2013 Perşembe 02:00
  • |
  • 3 Ekim 2013 Perşembe 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Umut var 

Paylaş

Tanışmada ilk izlenim önemlidir. Mancini taraftarına 'beni sevebilirsiniz' mesajı verdi ilk maçında. Teknik direktörün üç antrenmanla takımı değiştiremeyeceği gerçek. Fakat maç stratejisini oluşturailmesi adına yeterli bir süre. Kanatlarında arkalı önlü ikililer oluşturarak 4-4-1-1'e dönmesi, defans beklerini ileri çıkarmadan, kademelerini ve mesafelerini koruyarak ceza sahası önünü sekiz oyuncu ile kapatarak oynamayı seçmesi akıllıcaydı!
Mancini, on bir oyuncu arasında sadece Drogba ve Sneijder'e serbestlik vermişti. Diğer oyunculardan görev bölgelerine sadık kalarak oynamasını istemişti. Herşeye rağmen iş elbette oyunculara kalıyordu. Mancini'nin gösterdiklerine nasıl tepki vereceklerdi? Galatasaraylı futbolcular da yeni hocalarına tatlı bir selam çaktılar sahadaki duruşlarıyla.
Mecburen yapılan Semih-Gökhan değişikliğini saymazsak, Riera-Amrabat ve  Sneijder-Umut değişiklikleri de olumlu yansıdı. Amrabat penaltıya sebebiyet verdi, ama o dakikalarda kanatlarda hücumcu iki oyuncuya dönmek gerekliydi. Sneijder'in yerine Umut Bulut'un girmesi önde baskıyı getirdi.
Tüm bunlar Galatasaray'ı bireysel hata yapmadıkları takdirde yenilmeyecek bir görüntüye büründürdü. Penaltıyı Quagriarella'nın aldı, ikinci golde de stoperler ilk kez uyudu. Bu iki golle geriye düşmüşken Umut Bulut ile beraberliği yakalamak büyük şans, ancak aynı zamanda maçın hakkıydı!
Umut Bulut o vuruşu gol yapamayabilirdi. Öyle olsa dahi bu, Galatasaray'ın ileriye dönük verdiği olumlu görüntüyü değiştirmeyecekti.
Bu oyun sonrası Mancini'nin stratejisine yapılabilecek uyarı şu olabilir. Bu strateji dış sahada mutlu edebilir. Fakat içeride de aynısını oynamak Galatasaray taraftarını aynı derecede mutlu etmeyecektir.
Bir de Türkiye liginde sekiz yabancı ile oynayamayacağı için, aynı oyun kalitesini ve disiplinini sağlayacak yerli oyuncusu bulunmadığından dizilişi dünkü gibi yapmamalıdır. Fatih Terim'in 4-3-1-2 dizilişi sadece Sneijder'i daha verimli oynatabilmek için değil, orta sahanın sol ve sağ kanadında Riera ve Bruma'nın dünkü futbolunu oynayacak yerli futbolcusu olmamasındandı!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021