• 3 Eylül 2017 Pazar 01:10
  • |
  • 3 Eylül 2017 Pazar 01:10

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Ümitler yerle bir

Paylaş

Lucescu, isimlerden bağımsız yanlış bir kurgu ile maça çıktı. İsim tartışması sana göre bana göre değişir. Fakat top rakibe geçtiğinde sağ açığımızın sağ bek olduğu, beşli bu savunma çizgisinin önünde üçlü bir orta saha ve onların önünde iki oyuncu ile çam ağacı gibi bir dizilişle başladık.
Ukrayna kanatlarda kademesiz bu oyun anlayışımızı (ki orta üçlünün sol ve sağ içleri çizgilere yardım edemedi), o bölgedeki yetenekli oyuncularıyla cezalandırdı.
Topun arkasına geçtikten sonra orta sahada paslaşmalar akıcı olmayınca ileride tehlike yaratabilecek oyuncularımızı topla buluşturamadık. Bu kurgu hem defansta hem hücumda  bizi eksik bıraktı. Ukrayna oyunu domine etti.
Orta saha merkezinde Emre Belözoğlu kulüp takımında kısa bir takım boyu ve yardımlaşmalı oyunun içinde fiziksel olarak daha az hırpalanıyordu. Dün gece bu oyun kurgusu içinde mesafeler artınca, tempo onu fiziksel olarak zorladı. Kulüp takımında yanındaki koruyucusu Mahmut Tekdemir’in (sahi o niye yok) görevini yapan olmadığından yalnız kaldı.
Tüm bunlara rağmen iki golde de hakem kararlarının kurbanı olduğumuz bir gerçek. Ancak milli takım üzerinden herkesin bir hesabı olduğundan, bunu kendi manşetine çıkaran pek olmayacaktır!
İsimler ve seçimler üzerinden başlayacak tartışma, Lucescu tercihini yapanların başını epey ağrıtacaktır. Bu sonucun ardından yaşanacaklara dair tespitim budur.
Tüm hesap Arda Turan’a yüklenecek, onun üzerinden saflar belirlenip soğuk savaş yaşanacaktır.
Asla Lucescu’nun oynattığı futbolu ve tarzını beğenen biri olmadım. Fakat yetenekli oyuncularımızı tecrübesiyle oyunumuzu rakibe kabul ettirebilecek şekilde oynatacağından ümitlendim. Belki de öyle olsun istedim. Fakat o Hırvatistan maçı öncesi, deplasmanda 1 puan hesabı yaparak çıktığı 11’le benim gibilerin sahip olduğu ümidi yerle bir etti. Hırvatistan’ı yenip yine mucilerin peşine düşmekten başka seçeneğimiz kalmadı.
Önümüzdeki salı akşamı sonuç ne olursa olsun Türkiye’nin artık kısa, orta ve uzun vadeli bir futbol planına ihtiyacı var. Buna dün de ihtiyaç vardı, bugün dünden de fazla ihtiyaç duyuyor. Kişilere bağlı olmayan, futbolumuzu ayağa kaldıracak bir anlayış.
Bunun gerçekleşeceğine hiç ümidim yok! Bir kere de yanılt bizi hayat!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

13.10.2021

Engin Verel

Değişen bir şey yok

9.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021