• 24 Ekim 2013 Perşembe 02:00
  • |
  • 24 Ekim 2013 Perşembe 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Üçü beş yapmak!

Paylaş

Ne işi var Dany’nin solda!.. Muhtemelen maç öncesi en çok duyduğunuz cümle buydu. Golün sağ kanattan onun ortasıyla gelmesi, ironi değil de nedir? 
Riera varken o mevkiide oynayan Dany’nin ters kanattan gol attırması, Mancini’nin bu tercihini eleştirenleri mi yoksa herkes her şeyi biliyor diyen Mancini’yi mi haklı çıkarır? Bilinmez!.. Fakat Roberto Mancini döneminde Galatasaray’ın ilk kez oyuna baskılı başladığı kesin bilgiydi. 
Sneijder’ın volesi, neredeyse tek kale başlayan maçta golün erken geleceğinin habercisi oldu. 
Melo’nun Şampiyonlar Ligi’nde gol siftahı yaptığı, Sneijder ve Drogba’nın atmaya devam ettiği gecede; Semih ve Eboue’nin maçın en iyilerinden olması, Galatasaray’ın yeni oyun anlayışında daha değerli bir veri. Çünkü Mancini defans oynamak istemiyor, iyi defans yapmak istiyor. 
Ne zamandır oyun içerisinde sallanıyordu Semih. Eboue de geçen sezonun ilk yarısından bu yana skora katkı vermekten uzak bir görünteydi. Bu maç onların sezona “merhaba” dedikleri maç olabilir. İkisinin birden, süre aldığı dakikalarda defansın en iyi adamı görüntüsü veren Chedjou’nun performansına yaklaşması, ideal defans dizilişinde taşların yerine oturması anlamını taşıyor. Takımın birbirine yakın ve kademeli oyunu oturtmuş olması, bireysel performanslar arttıkça daha zinde bir takım görüntüsü verecektir. 
Galatasaraylı futbolcular hücumda da neredeyse tulum çıkardı. Devre biterken üç gol bulan takım, yedi şutun yedisinde de kaleyi tutturmuştu (maç sonu 9/7). On bir oyuncu da sınavda çalıştığı yerden sorularla karşılaşan öğrenci misali kendinden emindi. Ne yalan söyleyeyim, Karabük maçından sonra ben daha kısır bir oyun öngörüyordum. Sanırım vücut geliştirmede, bacak kasları güçlendikçe, antrenman performansının da artması gibi Galatasaray’da defansif anlayış geliştikçe, hücumu daha da zenginleşecek. 
Kopenhag karşısındaki Galatasaray görüntüsünün lige olumlu yansımasını öngörmek kahinlik olmaz. 
Ancak sorun şu ki, ligdeki altı yabancı sınırlaması gereği dün sahadaki iyi oyunu ortaya koyan takımda yer alan sekiz yabancıdan ikisi tribüne çıkacak; onların yerine gelecek yerli oyuncular da aynı performansı vermekten şu an için uzak görünüyorlar. Sahadaki kaliteli yerli beşi bulmak, dün Kopenhag’ı mağlup etmekten daha zor, eminim!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

13.10.2021

Engin Verel

Değişen bir şey yok

9.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021