• 3 Şubat 2013 Pazar 02:00
  • |
  • 3 Şubat 2013 Pazar 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Tutmayan planlar

Paylaş

Öne geçersem gerisi gelir. Dünkü Galatasaray'ın maç başındaki oyun yapısının verdiği izlenim buydu. Umut ve Elmander birlikte oynadığında zirveye çıkan 'önde baskı' sahnedeydi. Cezalardan dolayı pasör orta saha dörtlüsüne rağmen tercihleri pas oyunu değildi.
Orta sahayı pas yapmadan uzun topla geçip topu bir an evvel öndeki Umut - Elmander ikilisine oynadılar. Belli ki bu yöntemle bir gol bulup sonrasında topu yere indirmeyi ve ayağa oynamayı planlamışlardı.
Böylece saha dışında 'olağanüstü hal' yaşayan Bursaspor'u sahada ve tribünde dağıtabilirlerdi. İşlese, plan fena değildi. Üstelik defans arkasına attıkları paslarla Serdar Aziz ve İbrahim Öztürk ikilisini arızaya da uğrattılar. Yine de gol bulamamaları, bu pozisyonları değerlendirememeleri kadar iki faktöre bağlıydı.

DENGEYİ BOZAN FAKTÖR
Birincisi, Bursasporlu futbolcular topu kaptıktan sonra kısa ve ayağa oynayıp, mesafe kat ederek Galatasaray ceza sahasına direkt yöneldiler. Bu Galatasaray'ın dengesini bozdu. Savunmakla hücum etmek arasında bıraktı. Ne tam hücumcu ne tam savunmacı.
İkincisi, top Galatasaray'a geçtiğinde Batalla ve Pinto stoperlere, Belluschi veya Edu'dan biri de Selçuk İnan'a yakın oynadı, kolay oyun kurmalarını engelleyerek, kendi defanslarının arkasına atılacak pasların sakin kafayla atılmasına izin vermediler. Zaten Selçuk İnan'a kafasını kaldırıp rahat pas vereceği ilk fırsatı verdiklerinde de beraberlik golünü yediler.
Eğer Galatasaray maçın ilk yarısının tamamına yayılan uzun topla gol arayarak oynayacaksa sahada Burak Yılmaz'ın olması daha mantıklı olurdu.

PLANLARA KARŞIN...
Yok eğer ikinci yarının ilk 15 dakikasında ayağa pas yapılarak oynanacaksa bu kez Sneijder'in iki forvetten birinin yerini alması daha doğru olurdu.
Fatih Terim değişikliklerini bu yönde yapmak yerine, iki ofansif orta sahasından çok da yardım gelmeyen Bursaspor beklerinin üzerine oynamayı tercih etti. Amrabat ve Aydın'ı alarak Sneijder hamlesini sona bıraktı. Fatih Terim son seçenek olarak onu da oyuna alıp A, B ve C planlarını uygulasa da, sahaya beklenen etkinlikte yansımayınca kazanılan bir puan kazanç olarak gözüktü. Hele planlar işlemezken Muslera'nın kurtarışlarını düşünürsek!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022