• 31 Aralık 2016 Cumartesi 02:00
  • |
  • 31 Aralık 2016 Cumartesi 00:35

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Tüm hikaye 'Avcı' olabilmek

Paylaş

Lider Başakşehir bir gol için bloklamalar dahil ortalama 6 şut çekerken, Trabzonspor 19.17 şutta 1 gol atabildi. Abdullah Avcı'nın ekibi, liderlikle kulüp ile hocanın aynı düşüncede birleştiğinde neler olabileceğini gösterdi.

Geçen yaz Avrupa Şampiyonası bize şunları miras bıraktı: Savunma futbolu ve yerleşik dörtlü savunmanın panzehri 3'lü savunma dizilişi. 

Fransa'ya tarihinin en yetenekli kadrosuyla gelmediği halde Fernando Santos, yetenekli oyuncularını savunma futbolu temelli doğru saha içi organizasyonuyla Portekiz'i zafere taşıdı. 

Conte ise İtalya ile çarpıcı işler yaptıktan sonra Chelsea ile İngiltere liginin zirvesine yine 3'lü savunma oynatarak kuruldu. 

On altı haftalık bölümde 3'lü savunma oynayan takım çıkmadı. Fakat savunma temeli sağlam takımların sayısında artış var. 

Bu kulüplerin ortak özelliği ortalama bir Avrupa kulübü gibi düzenli oynamaya gayret ediyorlar, yetenekten çok oyun kalitesi ile çözüm üretmenin peşine düşüyorlar. 

Bunu kulüp politikalarından çok hocaların istekleri ayakta tutuyor. Bu geçiş döneminde golsüz biten maç sayılarında geçen sezona göre artış oldu. Ancak tanımlanabilir maç sayısının gelecekte artacağının sinyallerini aldık.

2017'DE ÇETİN BİR YARIŞ UMUDU

Başakşehir liderliği alarak kulüp ile hocanın aynı düşüncede birleştiğinde neler olabileceğinin görülmesi açısından kazanılan liderlik farklı bir anlamı da taşıyor. 

Bursaspor, Osmanlıspor, Konya, Gençlerbirliği, Rıza Çalımbaylı Antalyaspor, Karabükspor, hatta Kasımpaşa ve hatta Akhisarspor bu özellikte sayabileceğimz kulüpler. 

Şampiyonluğa alışık İstanbulluların etrafını bu düşünce ile sardılar. 

Beşiktaş pas takımına dönüştü, Galatasaray topa sahip olmayı başarırken disiplin sorunlarıyla boğuştu, Fenerbahçe geçen sezonun yanlışlarını düzelttiği dönemde yaşadığı ligin ilk haftalarındaki puan kayıplarını telafi etti. 
On altı haftalık dönemde Avrupa katılımı ve şampiyonluk yarışının çetin şartlarda geçeceğinin işaretlerini aldık.

TRABZON LİDER FENER 12. AMA!

Trabzon ligde rakip kalelere en çok şut gönderen 3. takım (188) oldu. Onu sadece Osmanlı (189) ve Galatasaray (193) geride bıraktı. Peki Trabzonspor kaç gol attı? 12... Maç başına bir gol bile değil. Lig lideri Başakşehir ligin şut sıralamasında 11’inci basamağında. Ligin en çok gol atan takımı Fenerbahçe şut sıralamasının 12'incisi. Bunun adı verimliliktir. Trabzon gibi takımların durumundakiler için verimsizlik. 

Lider Başakşehir bir gol için bloklamalar dahil 6 şut çekerken Trabzon 19.17 şutta bir gol atabildi. Trabzonspor’un golcüleri sorgulanıyor. Ligde az gol atan hemen her takımda olduğu gibi. Oysa verimliliği belirleyen o şutu atandan çok ona en uygun pozisyonu oluşturan pastır.  

I LOVE YOU ASİSTLERİ

Sow'u Trabzon'da golden sonra "I love you" diye Lens'e koşturan pas gibi. İçinde yetenek de var. Yetenek pahalı ve zor bulunuyor. Ancak o pası oluşturan organizasyonu kuran takımlar ilk yarıda fark yarattı. 

İlk yarının hocası: ABDULLAH AVCI

Başarılı hocayı seçerken aklınıza ilk Abdullah Avcı gelir. Ancak şöyle bir an durup düşünürseniz, "Onu seçersem Mustafa Reşit Akçay’a haksızlık yapmış olur muyum?" diye düşünürsünüz. Bu seçimi yaparken benim hissim buydu. Ancak Abdullah Avcı araya lider girerek bunu fazlasıyla hak etti. Üstelik maç öncesi ve sonrasında zihin açıcı, oyunu doğru anlatan, rakibe saygı duyan ama çalıştığını da gösteren açıklamalarıyla da ligin ilk bölümünün en iyi hocası payesine layıktı. Elbette sürdürülebilirlik!.. Ülkemizde başarıda sürdürülebilirliği başaran hocalardan biri Avcı. 

İlk yarının hakemi: H.UMUT MELER

Geçen sene Deniz Ateş Bitnel'in yıldızı parlıyordu. Belki eski hakemler, hakemleri yönetenler bugün Halil Umut Meler için sarf ettikleri övgü dolu sözcükleri onun için kuruyorlardı. Ancak yaptığı hata ile neredeyse hakemliği bitme noktasına geldi. FIFA listesinden düşürüldü. Onun yerine listeye 1986 doğumlu İzmir Bölgesi hakemi Halil Umut Meler dahil edildi. İzmirli hakem, büyük isimlerin büyük hatalar yaptığı ilk 16 haftada gördüğünü çalabildi.

GENÇ YETENEK: CENGİZ ÜLDER

Balıkesir'den 10 yaşında keşfedilip gurbete çıkmış, yeni nesil gurbette yetişmiş topçuların son örneği Cengiz. Kulüpler farklı yörelerde buldukları çocukları, ailelerinden ve çevrelerinden kopararak kendi tesislerinde eğitiyorlar. Burada futbolunuzdan çok karakteriniz gelişirse yükselirsiniz. Cengiz Ünder ufacık tefecik, çocuk çehresi ile boyundan büyük sorumluluklar alarak Altınordu altyapısındaki "İyi insan, iyi futbolcu" öğretisini Abdullah Avcı ile beklenenden erken dışa vurdu. Şimdi burada kalabilmek için 10 yaşındaki halini hiç unutmamalı. Her zamanki gibi güzel oynamalı.

İlk yarının futbolcusu: JEREMAIN LENS

İlk yarının takımı: BAŞAKŞEHİR

En az şut çeken takım    Konyaspor (131) 
En çok orta yapan takım    Beşiktaş (391) 
En çok isabetli pas yapan takım    Galatasaray (7763) 
En az isabetli pas yapan takım    Gaziantep (4088) 
Hücumda en çok isabetli pas veren    Bruma (265) 
En çok kilit pas yapan futbolcu    Batalla (44) 
Açık oyunda en çok orta yapan    Q7 (96)

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Nemrutluk diz boyu

23.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022