• 2 Ekim 2023 Pazartesi 07:00
  • |
  • 2 Ekim 2023 Pazartesi 07:00

YAZAR

Ters köşe

Paylaş

Üç gün önce golüyle stadın ışıklarını kapatan Szymanski, sezonun en erken golünü kapalı bir İstanbul havasında attı. Hazırlanışı bireysel becerinin takım oyunuyla harmanlanmasıydı. Gündüz maçında izleyenin gönlünde konfetiler saçan bir futbol oynadılar doksan dakika.

Fenerbahçe takımında modern futbol oynamaya olanak veren müthiş bir kondisyon gücü var. Rakipleri bununla boğuşurken yardımlarına yetişen bir hakem desteğini hep yanı başlarında buluyor. Sarı-Lacivertli futbolcuları durdurmak için doğal güçleri yetmediğinde faulle durdurmaya, yıldırmaya çalıştıklarında sarı kartla uyarılmadıklarından, daima 'rahat oyna' mesajını alıyorlar.

Maçı koparacak ikinci gol, kılı kırk yaran incelemeye maruz kalan pozisyonda Osayi'nin ikili mücadelede doğal konumdaki kolunu çarpma mı, oynama mı tercihinde takdirini oynamadan yana kullandı hakem. İzlerken sana doğal geliyorsa, oyna devam. Ağır çekimde, niyetine uygun bir kaçak yol illaki bulursun.

Hakem tartışmasına kurban gidebilecek oyunu, tekrar rayına oturtan ikinci yarı erken golüyle İrfan Can Kahveci oldu. Etrafındaki usta ayaklarla buluşunca futbolunun değeri ortaya çıkan yerli Tadic, İrfan bir de asistle süsledi oyununu. Dzeko'yu Kadıköy'de boş geçirmedi.

Skor aldatmasın. Çaykur Rizespor geride kalan haftalarda iyi futbol oynayan takımlarından biriydi. Potansiyelli futbolcuları, derli toplu, bireysellikten uzak takım oyunu, günümüz futbolunun gerçeği geçiş futboluna sahipler. İlhan Palut kariyerinde gittiği takımlara oyun olarak her zaman imza attı. Onun güçlü takımını mağlup etti Fenerbahçe. Fenerbahçeli'yi 5 golden çok, böyle bir takımı geride bırakmak olmalı. Rakibin ceza sahasında 61 kez buluşurken kendi ceza sahalarını 8 kez gösterdiler ancak.

Adı maç bitmeden tribünlerde çınlayan İsmail Kartal, kısa sürede girenin çıkanın aynı futbolu oynadığı, rakibin güçlü yanlarını inceleyen, fakat aldığı önlemden çok kendi güçlü oyunuyla rakibinin gücünü göstermeyen bir takım oluşturdu. Bunu ancak ustalar yapabilir. Sevenlerini selamlarken yüzüne yansıyan utangaç tavır, takımının doksan dakika boyunca oynadığı arsız futbolun zerresinde yok. Ters köşe! Şampiyonluksuz geçen yılların üzüntüsüyle girdiği sezonda, oturduğu liderlik koltuğundan bir günlüğüne kalkıp tekrar geri alarak, o koltuğa alışma haftaları yaşıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Aralık 2023 Pazartesi

Plandan üstün plan

30 Kasım 2023 Perşembe

Hücum obezliği

27 Kasım 2023 Pazartesi

Ders gibi galibiyet

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

‘En kötü' iken kazanmak

3.12.2023

Engin Verel

Bu futbol yetmez

9.12.2023

Alen Markaryan

KONGRE

5.12.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Plandan üstün plan

4.12.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Bravo Barış Alper Yılmaz

9.12.2023