• 7 Aralık 2014 Pazar 01:45
  • |
  • 7 Aralık 2014 Pazar 01:45

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Terim ve Mancini izleri

Paylaş

Hakkını yemeyelim. Prandelli de Galatasaray’ı 4-4-2 oynatmıştı. Dortmund deplasmanında ve Eskişehir ile seyirsiz oynanan lig maçında sahaya çift forvet çıkmışlardı. Dortmund’da Burak-Pandev, Eskişehir’e ise Burak-Bruma ikilisi forvetteydi. Hamza Hamzaoğlu’nun ileride Umut-Burak ikilisini bu kez ilk defa yan yana getirdi başlangıç on birinde. Bu birinci doğrusuydu.

Dortmund’da klasik 4-4-2 olarak dizilmişler sol çizgiyi Sneijder, sağ çizgiyi Hamit’e emanet etmişlerdi. Eskişehir karşısında İngilizlerin “elmas” dediği orta saha dörtlüsüne sahip oynamışlardı, yani çizgi oyuncuları yoktu. Dün Dortmund maçındaki gibi klasik 4-4-2 oynadılar ve sağda Hamit’in yerine bu kez hızlı Bruma tercihi vardı. Bu da ikinci Hamza Hamzaoğlu doğrusuydu.

İki forvet demek, forvetlerin ileride çakılı kalması demek değildir. Böyle bir oyun stratejisi yeryüzünde neredeyse kalmadı. O ikiliden biri oyun içerisinde geriye devrilerek, orta sahasına hem defansta hem hücumda yardım eder. Bu rolü Burak Yılmaz almıştı. Büyük bölümünde de iyi oynadı.

Diziliş maçları kazanmak için ya dagüzel oyun için asla tek başına yeterli değildir. Prandelli ne kadar çok diziliş taktiği varsa, hatta varyasyonlarıyla birlikte Galatasaray’a uygulatmıştı (4-4-2, 4-2-3-1, 4-3-3). Dün Galatasaraylı futbolcular arzulu oynadılar! Bu Hamza Hamzaoğlu’nun kazandırdığı bir özellik midir, yoksa futbolcuların Prandelli’den kurtulduklarına sevinmeleri midir, siz karar verin!

Ancak bir gerçek var ki, futbolcuların birlikte hareket etme isteği, hızlı oynama düşüncesi, pozisyon sadakati Hamzaoğlu ile daha üst seviyede. Eğer bunu birkaç haftalık motivasyon olarak göstermezlerse oyunları daha da ilerleyecektir.
Şimdi Akhisar BGS hocası Mustafa Reşit Akçay’ın da yaptığı önemli bir doğrudan bahsetmek gerekir. Oyunu dar alana sıkıştırarak oynamak yerine, geniş alanda oynadılar. Açık oyunda bu nedenle pozisyon yediler, ama ezilmediler. Dar alanda kabul etseler, hem pozisyon hem de baskı yiyebilirler ve Galatasaray’ı asla tedirgin edemezlerdi.

Geriye düştükleri gol, bir duran top organizasyonundan geldi. Douglao’nun bireysel hatasının da bulunduğu o pozisyonda erken gol yemeseler, Galatasaray’ı ilerleyen dakikalarda çok daha tedirgin edebilirlerdi. Yine de skor tek farkta kaldığı sürece oyuna ortak oldular. Elbette Bilal’in ön bölgede topu yönlendirme becerisini aradılar.

Dün Galatasaray’ın en güzel yanı hızlı oynamasıydı. Futbolcular top kendilerine gelmeden ne yapacaklarını önceden bilir görüntüdeydiler ve topla buluştuklarında da bunu hızla uyguladılar. Galatasaray kendi adına sezonun en olumlu futbolunu oynadı. Fatih Terim döneminin arzusundan, Mancini döneminin taktik disiplininden izler vardı. Hamzaoğlu bu izleri kendi imzasına çevirmek için neleri geliştirmesi gerektiğini göreceği bir maçtı!

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

18 Mart 2022 Cuma

Baskı altında kaldı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Çileye veda

17.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Üstelik 9 kişiyiz biz...

17.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Güneşli günler

11.04.2022

Gürkan Ata

35 ve 37. hafta hariç mükemmel planlama!

16.05.2022