• 11 Eylül 2016 Pazar 01:00
  • |
  • 11 Eylül 2016 Pazar 01:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Temposuz

Paylaş

Riekerink’in oyuncu değişiklikleri maça damga vurur. İlk yarının son çeyreğinde önde olmanın rehavetiyle uyku moduna geçen takımını uyandırmak istemiş olabilir. Topun kendisinde daha fazla kalmasını düşünmüş olabilir. Oyunu rakip alanda oynamayı planlamış olabilir. Sebebi her ne ise saha içinde olanları ilk yarıdan daha iyi hale getirmedi. Hatta geriletti. Bruma’nın tek başına çırpındığı ikinci yarıydı. Biraz da Sneijder’i eklemek lazım skora tahammül etmeyen.
Nigel de Jong ile Tolga merkezde oynamalı diyenler erken konuşmuştu. Nigel de Jong ve Tolga ikilisinin ikinci yarı performansına bakıp bu ikili ile olmaz demek de erken konuşmak olur. Fakat şunu söylenmeli, bu Selçuk İnan’ı ne Tolga ne de Nigel kesemez. Galatasaray’ın oyunundaki temel sorun da kesinlikle bu bölge değil. Nigel’ın fizik olarak olmadığı sakatlandığı pozisyonda da anlaşıldı. İkinci yarı onu oyuna atmak riskti. Ancak bu riskin karşılığını alamadılar.
Galatasaray’ın en temel sorunu sağ ve sol beklerinin bindirme yapmaması. Bu da etkili kanat oyunları sergilemelerini engelliyor. Dün kanat beklerini ileri çıkaramamalarının bir sebebi de Kayserispor’un maçın her anında kanat hücumlarında ofansif oyuncuyu tercih etmesiydi. Hakan Kutlu bundan maçın hiçbir anında ödün vermedi.
Karabük maçında olduğu gibi yine Eren Derdiyok’a uzun oynamayı unuttular. Hafta içinde Rıza Çalımbay eski öğrencisi için “Onu saha içinde zorlayacaksın” demişti. Arkadaşları onu hiç zorlamadılar.
Eren belli ki takım içindeki bu iletişimi nedeniyle sıkıntı yaşayacak. Yoksa oyuncu özellikleri Galatasaray’ın forvette her ihtiyacına karşılık verebilir.
Galatasaray temposuyla rakibini yıldırmalı. Oysa rakibin temposuz olduğu anlarda parlayabiliyorlar.
Temponun düşmesinin bir sebebi de Kayseri’nin faulleri ve yatan futbolcunun yerden neredeyse törenle kalkmasıydı. Hakan Kutlu’nun kurduğu iyi takıma yakışmayan bir görüntü bu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

"Ben başkan adayı olsam"

24.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022