• 27 Kasım 2014 Perşembe 01:45
  • |
  • 27 Kasım 2014 Perşembe 01:45

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Tecrübesizler kazandı

Paylaş

Gol yıkıcı bir dakikada geldi. O pozisyonda topu uzaklaştırmakta zorlanabilirsiniz, fakat defans bekinizin kademesini yapmaması kabul edilemez. Telles arka direkte adamına koşu yapıp yakın oynasa, Mbemba o  kadar rahat bir vuruş yapamazdı.

İlk yarı daha çok hakemin kararları ön plandaydı.

Dokuzuncu dakikada Semih’e ceza sahası içerisinde hücum pres yapan Mitroviç’in hareketine “faul değil” dedi; yirmi ikide sağ çaprazdan ceza sahasına girerken müdahalenin olup olmadığı tartışılır pozisyonda van Der Borre’nin yerde kalışına “faul” dedi. Bu iki pozisyona bile bakarak Ivan Bebek’in maç boyu kendisiyle çelişen kararlar verdiğini anlatabiliriz.

Böylesi vasat bir yönetim sonrası UEFA başkanından hakemler hakkında açıklama yapmasını beklemiyorsak, bizim federasyonu da rahat bırakmak en doğrusu!..

Bu maçın hakem kararlarına bakıp yapmamız gereken şey, ligde kendini kolay yere bırakan futbolcuya kendi tribünleri dahil prim vermemek olmalı! Bu standartta hakemler ayakta kalmanı bekliyor. Bir kez daha gördük.

Moral bozucu bir anda gol yemesine ragmen Galatasaraylı futbolcular ikinci yarıya istekli başladı. Yirmi dakika oyunun hakimiyetini de ele aldılar. Elbette bunda Anderlecht’in topun kontrolünü bırakıp kontra arama stratejisinin de payı vardı. Geride kalan dört maçta hemen hemen hep böyle oldu. Galatasaray ikinci yarıları rakibinden iyi oynadı. İyi gözüktükleri halde golü atamadılar

Hedefini lig şampiyonluğu olarak belirleyen Galatasaray açısından dünkü maçın skoru önemli olmamalı. Sadece istatistikleri etkileyen bir maç oynandı! Galatasaray son sekiz Şampiyonlar Ligi maçını kazanamadı, Anderlecht on iki maç sonra devler liginde galibiyetle tanıştı.

Bu istatistiklerden daha anlamlı bir olan golleri 1994 doğumlu Mbemba’nın atmış olmasıydı.

Bizde genç oyuncuların oynatılmama gerekçesi tecrübesiz oluşlarıdır. Dün Anderlecht maça yine “bu çocukta iş var” diyebileceğiniz oyuncularla başladı. 21 yaş altı tam altı futbolcuyu kullandılar, oysa biz böyle durumda genellikle tecrübelilerle Avrupa’ya devam etmeyi tercih ederiz. Hangisinin doğru olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Peki neden aynısını biz de yapamıyoruz? Bakın işte bu oyunda kazanmak için sadece tecrübe yetmiyor!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021