• 5 Kasım 2014 Çarşamba 01:45
  • |
  • 5 Kasım 2014 Çarşamba 01:45

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Takibe takip

Paylaş

Görmüşsünüzdür. Sosyal medyada yeni nesil bir taraftar tipi var. Kulüplerin veya futbolcuların sayfalarına girip yorum bölümüne “takibe takip” yazıyorlar. İşte bu taraftarın rağbet edeceği cinsten adam değildir Umut Bulut. Reytingi düşüktür! Sessiz, sakin, mümkün olduğunca moralini bozmadan, kendini bilerek elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır. Sezon başından bu yana, Prandelli de pek ilgi göstermemişti. Ancak onun son lig maçındaki faydalı oyununa kayıtsız kalamamış olsa gerek on birdeydi. Galatasaray’ın dünkü oyun karakterinin öznesiydi Umut. Sessiz, sakin, yardımlaşması yüksek, bütünlüğünü bozmayan bir oyun oynadılar. Prandelli, kazanmak için önce kaybetmemeyi düşünerek oyuna başladı, dizilişini ve oyuncu tercihlerini ve stratejisini bunun üzerine kurdu. Signal Iduna Park’ta Dortmund’a karşı pek çok takım da böyle başlar. Bu anlamda tercihler doğruydu.

Günümüzde takımlar arasında farkı belirleyen özellik, hücumdan defansa çabuk ve kaliteli geçişler. Dortmund bu yüzden kazandı.

Giderek agresifleşiyoruz. Büyüklüğü nitelikle değil, nicelikle ilişkilendiren futbol (ve belki hayat) anlayışımızın kaçınılmaz sonu bu. Çünkü büyüklüğünüzü sayısal hale indirgediğinizde, karşınıza sandığınız kadar büyük olmadığınızı hissettiren rakip çıktığında hissedilen yetersizlik kapı komşusu çaresizliği çağırır. Agresifleşirsiniz. Büyüklüğünüzü o yolla dışa vurursunuz. Bu sadece Galatasaray’ın sorunu değil.

Son on yılda her alanda rakamsal büyümeyi hedefleyen kulüplerimiz, bunu gerçekleştirirken sadece ona odaklanıp içini dolduracak ince düşünceyi ıskaladığı için bugün, taraftarlarımızın Avrupa maçındaki tavrı ile yüzleştik. “Takibe takip” yazan taraftar da bu anlayışın ürünüdür. Fenerbahçe katıldığı son Avrupa maçlarında, seyircisiz maçta seyircisiz oynama cezası aldı. Düşünün. Futbolda maçlar kazanılır, kaybedilir. Ancak bir yabancı futbol çehremizi tanımlarken “Ateşli ve kavgacı” kelimesi kullanırsa asıl büyük kayıp bu olur. Dağılmış Yugoslavya’dan ateşli taraftara sahip bir çırpıda pek çok kulüp sayabilirsiniz, ama hiçbiri Şampyionlar Ligi kupasını kazanma adayı değiller. Bu tavrımızdan acilen vazgeçmeliyiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Derbide iki top yapılmaz mı?

26.10.2021

Engin Verel

Hataların derbisi

26.10.2021

Alen Markaryan

Adalet önemlidir siz olsaydınız ne yapardınız?

27.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021