• 01 Aralık 2012 Cumartesi 02:00
  • |
  • 01 Aralık 2012 Cumartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Şut çekmeyince!..

Paylaş

Galatasaray, tribünleri heyecanlandıran ilk pozisyonunu 26'ıncı dakikada kontra ataktan gerçekleştirdi. Ibriçiç'in topu ters kanada çevirmek isterken Eboue kaptığı topu koşuyla rakip ceza sahasına taşıdı, vur sesleri arasında. Sonunu kötü bitirdikleri bu hücum, Galatasaray'ın bu sezon başındaki anlayışıyla taban taban zıttı.
Sezon başında tempoyu yüksek tutarak başlayan takım son dört beş maçtır yok. Yoğun maç trafiğinde ekonomik oynamak istemeleri anlaşılabilir. Fakat bu durum skoru dengede götürmesine sebep oluyor, bu da rakiplerinin direncini artırıyor.

ÜRETİMSİZLİĞİN NEDENİ
Tribünleri heyecanlandıran ikinci an ise Fatih Terim'in devrede yaptığı değişikliklerin tabelada görünmesiydi. Elmander önde baskıyı artırdı. Engin ise 60'a kadar topla çok buluşmasa da Amrabat'ın top kayıpları ortadan kalktığı için faydalı oldu. Kurdukları bu baskıda Galatasaray'ın gol çıkartamamasının iki sebebi vardı.
İlki, Gaziantep disiplinli oynamaya çalıştı. Topu ayaklarına aldıklarında sakin kaldılar. Sadece hücuma çıktıklarında pas tercihlerinde hatalı oynadılar. Fizik dirençleri bu sezon izlediğim Beşiktaş maçına oranla düşmüş, fakat saha yerleşimleri de gelişmiş durumdaydı.

ORTA SAHAYA YAYILINCA
İkincisi, Galatasaray'ın orta sahasındaki Melo, Selçuk, Hamit ve Amrabat ile forvetleri Burak, Umut ve Elmander'in ortak özelliği şut özellikleri gelişmiş futbolcular olmasına karşın, dün bunu hiç denememesiydi. Oysa sahaya iyi yayılan ve kaymalarda çok hata yapmayan Gaziantep savunmasını şaşırtacak olan buydu.
Şans yardım etse de Ibriçiç'in golü atmasındaki temel fark Gaziantep'in denemesiydi. Galatasaray'da bunu deneyen serbest vuruşlar dışında sadece Elmander'di. Bunu deneseler Burak Yılmaz'ın beraberlik golü sonrasında bile galibiyet için yeterli süre vardı!
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ocak 2021 Salı

On dakika

05 Ocak 2021 Salı

Faydalılar arasında en faydalı

24 Aralık 2020 Perşembe

Diziliş değil tavır

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Maç 'orta'da bitti

21.01.2021

Engin Verel

Bu futbolla 1 puan kazançtır

22.01.2021

Alen Markaryan

Bizden ayrılmayın

22.01.2021

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Gürkan Ata

Avcı ve Kartal!

20.01.2021