• 27 Ağustos 2023 Pazar 07:00
  • |
  • 27 Ağustos 2023 Pazar 07:00

YAZAR

Sürprizler gecesi ve ıslığın yönü

Paylaş

Ne cumartesiydi ama. İngiltere'de gündüz maçlarında Arsenal, Manchester United ve haftaya lider giren Brighton geriye düşerek başladılar maça. Trabzonspor da modaya uyup devreye iki farklı geride girdi.

Takımların adına ve hedefine bakınca şok edici bir skordu: 0-2. Sadece Bakasetas'ın şutlarına kalmış bir oyun içinse gayet normaldi.

Derli toplu oynayıp kontra kovalayan Çaykur Rizespolu futbolcular yakaladıkları fırsatları kaçırmadı. Gecenin kahramanı onlar adına Benhur'du. Soyadı ikizi, 80'lerin forveti Erdal Keser kadar klas goller attı.

İki hafta önce Abdülkadir ile Bakasetas arasında bir seçim yapmak gerek, diye yazmıştım. Sebebi ikisini birden oynamak istedikleri oyunun bunu taşımamasıydı. Birini kenara alıp transfer veya içeriden çözümle daha güçlü bir orta saha kurgusu için söylemiştim bunu.

Abdülkadir dün yedek başladı. Bardhi ve Trezequet'in yokluğunda Teklic ile desteklenmiş bir orta saha kurgusunda Abdülkadir'i kesmek sorunu çözer mi? Bu yapılamayan her şeyi ona ihale etmekten öteye gitmez. Kaldı ki, Bakasetas-Abdülkadir ikileminde ben tercihimi Abdülkadir'i on birde oynatmaktan yana kullanırdım.

Yanlış kurgu skor dezavantajını getirdi. Kurtarıcı olarak sahaya sürülen Abdülkadir'in Bakasetas ile birlikte oynadığı dakikalarda Rizespor orta sahayı çok daha çabuk geçti. Hata üzerine hata!

Nwakaeme'nin bıraktığı boşluğu doldurabilmiş değil Trabzonspor. Gerçek bu. İşler kötü giderken bile onun skoru değiştiren domine edici futbolu, Trabzon'un yaylaları kadar puslu bir fotoğraf artık. Buna yakın futbol oynama adayı Abdülkadir Ömür'dür. Ancak onun üzerine kurulacak, ona göre şekillenecek kadro, Trabzonsporluyu mutlu edecek skora ve oyuna yaklaşabilir.

Olmo, Gvardiol, Bednarek gibi isimlerle çalışmış Nenad Bjelica, daima güçlü bir takım oyunu inşa etti. Fakat buna zaman gerek. Türkiye'de o zamanı kazanmadan geçtiğinde kredin azalır. Görüntü şu. Bireysel performans olmadan, Trabzonspor'un rahat puan kazanması şu an için zor. Eğer bunun süresi uzarsa Umut'a gelen ıslıkların yönü yedek kulübesi olur!

Dün geriye düşenlerden sadece Manu maçını çevirebildi. Brighton da bu yazı yazılırken 3-1 gerideydi. Sürprizler gecesi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Aralık 2023 Pazartesi

Plandan üstün plan

30 Kasım 2023 Perşembe

Hücum obezliği

27 Kasım 2023 Pazartesi

Ders gibi galibiyet

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

‘En kötü' iken kazanmak

3.12.2023

Engin Verel

Bu futbol yetmez

9.12.2023

Alen Markaryan

KONGRE

5.12.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Plandan üstün plan

4.12.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Milli Takım, EURO 2024'e renk katar

3.12.2023