• 24 Eylül 2012 Pazartesi 02:00
  • |
  • 24 Eylül 2012 Pazartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Süpermen çıkınca

Paylaş

Geçen sezonun başından bu yana skoru dert etmeden maç izleme lüksü ile tribüne gelen Sarı-Kırmızılı taraftarın rehaveti, maçın başında G.Saraylı futbolcularda da vardı dersek haksızlık yaparız. Fakat rakibi ısırarak başlamadıkları da bir gerçekti... Bunda bir adam da rol oynuyordu.
On yıl önce İngiltere'ye ayak bastığında tribünde 'Süpermen' pankartı ile karşılanan İbrahima Sonko, dün gece Akhisar savunmasını Kripton'a uçurmasa da dünyalı ve dengeli kılıyordu.
Onun çıkmasıyla Klark Kent'leşen Ege savunmasını devirmekte zorlanmadı G.Saray! Sonko'lu Akhisar, İstanbul Belediye Spor'dan geçen hafta 4 gol yese de dün çıkana kadar takımını defansta o ayakta tutuyordu.

PEK GEDİK BULAMADILAR
Maçın başında gücünün ötesinde gösterdikleri dirençlerinin kırılmasında onun oyundan çıkmasının etkisi vardı. Yoksa olayları bir adam üzerinden anlatmama prensibimi rafa kaldırmış değilim!
O çıkana kadar pek gedik bulamadıkları Akhisar'ın ceza sahası çevresinde Sonko sonrası rakip stoperlerin hatalarını iyi değerlendirdiler.
Fatih Terim'in futbolcularına aşıladığı en önemli şey maçın her anında uyanık olma hali!
Her yazıda dilim döndüğünce anlatıyorum. Fatih Terim elbette taktik, teknik ve fizik kondisyon için çalışmalar yapıyordur. Ancak bunlardan daha önemli olan futbolcularının hücumda ve defansta hata yapmama ve rakibi hataya zorlama konusunda aktif oynamasını sağlaması.

AYAKLARI TİTREMEDİ
Rakibin hatasını gördüğünde Clark Kent'in 'telefon kulübesinde' üstünü değiştirme hızına yakın bir çeviklikte bunu değerlendirmeye çalışma hissi, kendine güven ve kalite ile birleşince; Türk Telekom Arena deplasmanına gelen teknik direktör Hamza Hamzaoğlu'na maç öncesi 'Bu maçta bizim için puandan önemli olan kendi oyunumuzu oynamak' demecini verdirtiyor. Rakibi puanı düşündürtmeyecek kadar tedirgin ediyorlar. Hem maç öncesi, hem maç içinde.
Yine de yazıyı Akhisar'a haksızlık yapmadan bitireyim, bu tedirginliğe rağmen ayakları titremeden oynadılar. Tıpkı G.Saray'da forma şansı bulan Sercan Yıldırım gibi...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ocak 2021 Salı

On dakika

05 Ocak 2021 Salı

Faydalılar arasında en faydalı

24 Aralık 2020 Perşembe

Diziliş değil tavır

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Tarlada gömü buldu

25.01.2021

Engin Verel

Mesut sizi gözetledi!

26.01.2021

Alen Markaryan

Bir tek akıllı siz misiniz?

26.01.2021

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Gürkan Ata

Bu ikiliye dikkat!

24.01.2021