• 22 Aralık 2015 Salı 01:45
  • |
  • 21 Aralık 2015 Pazartesi 22:07

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Sosa Sihri

Paylaş

Evet penaltıydı. Ancak doksan dakika boyunca Beşiktaşlı futbolcular maçın hakeminden çok daha fazla hata yaptı. İki kez geriye düşüp son çeyreğe yine de tabelada denk girdilerse; biraz futbol şansı, az biraz Tolga katkısı, Sosa sihirbazlığı ve bolca Osmanlıspor futbolcularının cömertliğindendi.

Ligde alan bırakılmaması gereken takımlar listesi yapalım. Osmanlıspor’u en başa yazarız. İşte böyle bir takıma karşı çok geniş oynadılar. Oysa tam aksine sıkıştırması gerekirdi tüm mesafeleri. Şenol Güneş eleştirisi yapılacaksa buradan bakmak gerek. Hoca yönettiği her takımda kafasındaki oyunu sahaya yansıtıyor. Bazen rakibe göre oynaması gerekenden farklı bir oyuna ihtiyaç duyduğunda bunu sahaya yansıtamıyor.

Eforlu bir hücum takımı ortaya çıkarıyor. Ancak bunun bir sistem takımı olduğunu söylemek çok zor. Kontrol etmesi gereken anlarda takımları ya oyunun ya maçın kontrolünü kaybedebiliyor. Geçmişte de bu sezon da böyle maçlar oynadılar. Osmanlıspor maçı da bunlardan biriydi.

Osmanlıspor’un önde baskıyı abartmadan, ama maçın içinde düzenli olarak yapması, savunmadan hücuma geçişleri çabuk yapması takdir edilmeli.

Hal böyle olunca oyunu kurarken de savunurken de Rodolfo’nun ağırlığı Ersan’ın sakatlıktan tam verimle dönmemesi ile birleşince daha da göze battı.

İsmail ve Beck hücuma katkı vermek isterken, defansif olarak geçirgendiler. Yedikleri gollerin etkisiyle savunmayı düşünmeye başladıklarında bu kez hücumda takımlarını eksik bıraktılar.

Orta saha merkezindeki oyuncuların hücumcular ile pas bağlantılarının kesilmesini sağlayan Mustafa Reşit Akçay hamleleri de eklenince iş tamamen bireysel yeteneğe kalmıştı.

Maçı baştan sonra kötü değil, yanlış oynayan Beşiktaş maçı Sosa’nın sihirli ayakları ile kazandı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Haziran 2021 Pazartesi

Güneş'e yazar!..

17 Haziran 2021 Perşembe

Hayaller ve gerçekler

12 Haziran 2021 Cumartesi

İtalya kalesi uzakta!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ortada 'takım' yok

29.07.2021

Engin Verel

Reklamlar bitti

21.06.2021

Alen Markaryan

Futbolun kuralları

27.07.2021

Kenan Karcı

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

23.07.2021

Mustafa Sapmaz

Güneş'e yazar!..

21.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021