• 07 Kasım 2019 Perşembe 08:00
  • |
  • 07 Kasım 2019 Perşembe 08:18

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Sorun futbolcular mı?

Paylaş

Maçtan önceki gün basın toplantısında İspanyol muhabir Andone’ye sordu: “Buraya farklı takımla da geldin. O zaman mı, şimdi mi kazanmak zor?” Andone bir an duraksadı ve cevaplamaya başladı: “Bunlar çok zor sorular.” Aslında kısa bir sessizlikle verilen bu cevap, şimdi kazanmamız daha zor ama bunu söyleyemem itirafıydı. Tersini düşünsene bunu net şekilde ifade ederdi. Mücadele etmeliyiz, savaşmalıyız, karakter göstermeliyiz… Galatasaray’da transferler yapılsa da oyun kalitesi yükselmiyor. Saha içi organizasyonu gelişmiyor.

Inter teknik direktörü Conte, takımına saha içinde bazı şeyleri doğru yaptırdıktan sonra çıkıp, “Dortmund deplasmanında karakter koymalıyız” diyor. Sonunda öne geçtiği maçı kaybediyor, ancak saha içinde düzeni olduğunu gösteriyor. Galatasaray’da ise Fatih Terim, son açıklamalarında sorunu tamamen futbolculara ihale ediyor. Dün Belhanda yoktu. Sorunun kaynağı gösterilen futbolcu oynamadı. Değişen bir şey oldu mu? Olmadı. Çünkü sorun bireysel olarak futbolcularda değil.

Evet bireysel olarak formda olmayan, yetersiz olan, özellikleri bu seviyenin çok altında futbolcu var. Ancak yaz transfer döneminde sattığı kadar alabilen Galatasaray’da yönetim, yapılandırmaya gidip, oyuncu satarak, gerekli hamleleri yaptı. Bu oyuncuları oynatacak olan yönetim mi?

Fatih Terim’in dediği gibi “Burada Real Madrid’e yenilseniz size kim ne diyecek?” Sorun yenilmek değil. Kaybetmekten korkmayan bir takım, cesur oynamalıyız, oyuncular nerede nasıl oynaması gerektiğini anlamalı, yenilirsek izah etmek, sorumluluk almak bana düşer gibi cümleler de bu sorunun çözümü hiç değil. Daha çok antrenman kalitesi, daha çok çizilmiş oyun planı, oyuncu performansına dayanmayan bir saha içi düzen gerekli.

Andone’ye basın toplantısında o soru sorulduğunda göğsünü gere gere “şimdi kazanmak daha kolay” dedirtecek bir oyun planı yok Galatasaray’ın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

15 Mart 2020 Pazar

Bir Fenerbahçe klasiği

09 Mart 2020 Pazartesi

Kayıp puan güçlü oyun

01 Mart 2020 Pazar

Doğrular ve iflas

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Bu kadarmış

16.03.2020

Alen Markaryan

Sen yedi yıldızlı villanda...

03.06.2020

Kenan Karcı

Son karar: 2 milyon euro

11.01.2020

Mustafa Sapmaz

Bir Fenerbahçe klasiği

15.03.2020

Gürkan Ata

İçten içe sevindiler!

16.03.2020