• 07 Kasım 2019 Perşembe 08:00
  • |
  • 07 Kasım 2019 Perşembe 08:18

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Sorun futbolcular mı?

Paylaş

Maçtan önceki gün basın toplantısında İspanyol muhabir Andone’ye sordu: “Buraya farklı takımla da geldin. O zaman mı, şimdi mi kazanmak zor?” Andone bir an duraksadı ve cevaplamaya başladı: “Bunlar çok zor sorular.” Aslında kısa bir sessizlikle verilen bu cevap, şimdi kazanmamız daha zor ama bunu söyleyemem itirafıydı. Tersini düşünsene bunu net şekilde ifade ederdi. Mücadele etmeliyiz, savaşmalıyız, karakter göstermeliyiz… Galatasaray’da transferler yapılsa da oyun kalitesi yükselmiyor. Saha içi organizasyonu gelişmiyor.

Inter teknik direktörü Conte, takımına saha içinde bazı şeyleri doğru yaptırdıktan sonra çıkıp, “Dortmund deplasmanında karakter koymalıyız” diyor. Sonunda öne geçtiği maçı kaybediyor, ancak saha içinde düzeni olduğunu gösteriyor. Galatasaray’da ise Fatih Terim, son açıklamalarında sorunu tamamen futbolculara ihale ediyor. Dün Belhanda yoktu. Sorunun kaynağı gösterilen futbolcu oynamadı. Değişen bir şey oldu mu? Olmadı. Çünkü sorun bireysel olarak futbolcularda değil.

Evet bireysel olarak formda olmayan, yetersiz olan, özellikleri bu seviyenin çok altında futbolcu var. Ancak yaz transfer döneminde sattığı kadar alabilen Galatasaray’da yönetim, yapılandırmaya gidip, oyuncu satarak, gerekli hamleleri yaptı. Bu oyuncuları oynatacak olan yönetim mi?

Fatih Terim’in dediği gibi “Burada Real Madrid’e yenilseniz size kim ne diyecek?” Sorun yenilmek değil. Kaybetmekten korkmayan bir takım, cesur oynamalıyız, oyuncular nerede nasıl oynaması gerektiğini anlamalı, yenilirsek izah etmek, sorumluluk almak bana düşer gibi cümleler de bu sorunun çözümü hiç değil. Daha çok antrenman kalitesi, daha çok çizilmiş oyun planı, oyuncu performansına dayanmayan bir saha içi düzen gerekli.

Andone’ye basın toplantısında o soru sorulduğunda göğsünü gere gere “şimdi kazanmak daha kolay” dedirtecek bir oyun planı yok Galatasaray’ın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Mayıs 2021 Pazar

Tebrikler Beşiktaş...

15 Mayıs 2021 Cumartesi

Ana plandakiler kadroda

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Başın öne eğilmesin

16.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Beşiktaşlıyız

16.05.2021

Kenan Karcı

Teşekkürler...

16.05.2021

Mustafa Sapmaz

Tebrikler Beşiktaş...

16.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021